"Uchodźca, mój dobry sąsiad”

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 16:30
Wyalienowani, inni od nas, posiadający własne obyczaje i przyzwyczajenia. Obcy. Tak najczęściej definiujemy tych, którzy nie mogą żyć we własnym kraju i przyszło im żyć obok nas.
Audio

Zakończyła się trwająca ponad rok akcja mająca na celu zmniejszenie różnic między społeczeństwem polskim a uciekinierami z innych krajów, którzy przebywają w Polsce.

- Naszym głównym celem był wzrost akceptacji polskiego społeczeństwa dla uchodźców. Zbliżmy się, poznajmy się, bądźmy dobrymi sąsiadami – mówiła Sylwia Gajownik z Fundacji "ZNAK”.

Program miał na celu zmianę wizerunku uchodźcy z "obcego" na kogoś kogo znamy, kogo się nie boimy i dobrze czujemy się w jego towarzystwie.

- Chodziło o to, by lepiej poznać żyjących obok nas emigrantów – tłumaczyła Gajowik.

Uchodźca to osoba często z innej części świata, wyznająca często inną religię, posiadająca inne zwyczaje i kulturowość. Ta inność zazwyczaj dzieli i jest przyczyną wielu nieporozumień. Uchodźca nie zawsze rozumie, dlaczego my się tak, a nie inaczej zachujemy. I odwrotnie, my nie zawsze rozumiemy, dlaczego uchodźca się tak, a nie inaczej zachowuje.

Dlatego, jak tłumaczyła Agata Marek ze stowarzyszenia "Vox Humana”, społeczeństwu wciąż trzeba tłumaczyć te zawiłości. Jako przykład różnic kulturowych przytoczyła sytuację, kiedy to czeczeńska kobieta stała w sklepowej kolejce, a tuż za nią stanął mężczyzna.

- Kobietom czeczeńskim trzeba wytłumaczyć, że mężczyzna, który staje w kolejce do sklepu, w żaden sposób jej nie nagabuje, tylko, że w naszym kręgu kulturowym ludzie stają w niewielkiej odległości od siebie i mężczyzna może stać blisko kobiety – opowiadała Marek w rozmowie z redaktorem Pawłem Wojewódką.

W ramach projektu Fundacja ”ZNAK” wydała także poradnik dla czeczeńskich rodziców. Po to, by ułatwić pierwsze kroki w polskiej szkole ich dzieciom.

- Poradnik informuje rodziców o tym, że dzieci powinny nosić kostium na w-f, że należy zmieniać kapcie, co to jest wywiadówka – wyjaśniała.

Marek zwróciła uwagę na to, że takie dziecko najczęściej nie zna ani jednego słowa po polsku, czasami nawet nie potrafi pisać. Jej zdaniem, w szkole przydałby się nauczyciel wspomagający, albo pośrednik kulturowy.

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij  "Uchodźca mój dobry sąsiad”   w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

(mb)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik sprawdzi, jak żyją uchodźcy w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2009 07:15
Pracownicy biura Rzecznika Praw Obywatelskich przybędą w niedzielę do ośrodka dla uchodźców z Czeczenii. Azylanci z tej placówki próbowali dostać się do Strasburga i poskarżyć na warunki panujące w ośrodku w Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

36 uchodźców ze Zgorzelca czeka wydalenie z Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2009 22:07
36 z ponad 150 uchodźców, którzy zostali zatrzymani na dworcu w Zgorzelcu, zostanie deportowanych z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie mogą jechać do Strasburga. Mogą być wydaleni

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 08:52
Ponad 200 obywateli Gruzji, Czeczenii i Inguszetii, którzy okupowali pociąg relacji Wrocław - Drezno, zostanie w środę przesłuchanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krwawy watażka" broni praw człowieka w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 10:20
Prezydent Czeczenii jest zaniepokojony sytuacją czeczeńskich uchodźców w Polsce. Poinformowała o tym agencja Interfax w nawiązaniu do wczorajszego incydentu w Zgorzelcu.
rozwiń zwiń