X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Uchodźca, mój dobry sąsiad”

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 16:30
Wyalienowani, inni od nas, posiadający własne obyczaje i przyzwyczajenia. Obcy. Tak najczęściej definiujemy tych, którzy nie mogą żyć we własnym kraju i przyszło im żyć obok nas.
Audio

Zakończyła się trwająca ponad rok akcja mająca na celu zmniejszenie różnic między społeczeństwem polskim a uciekinierami z innych krajów, którzy przebywają w Polsce.

- Naszym głównym celem był wzrost akceptacji polskiego społeczeństwa dla uchodźców. Zbliżmy się, poznajmy się, bądźmy dobrymi sąsiadami – mówiła Sylwia Gajownik z Fundacji "ZNAK”.

Program miał na celu zmianę wizerunku uchodźcy z "obcego" na kogoś kogo znamy, kogo się nie boimy i dobrze czujemy się w jego towarzystwie.

- Chodziło o to, by lepiej poznać żyjących obok nas emigrantów – tłumaczyła Gajowik.

Uchodźca to osoba często z innej części świata, wyznająca często inną religię, posiadająca inne zwyczaje i kulturowość. Ta inność zazwyczaj dzieli i jest przyczyną wielu nieporozumień. Uchodźca nie zawsze rozumie, dlaczego my się tak, a nie inaczej zachujemy. I odwrotnie, my nie zawsze rozumiemy, dlaczego uchodźca się tak, a nie inaczej zachowuje.

Dlatego, jak tłumaczyła Agata Marek ze stowarzyszenia "Vox Humana”, społeczeństwu wciąż trzeba tłumaczyć te zawiłości. Jako przykład różnic kulturowych przytoczyła sytuację, kiedy to czeczeńska kobieta stała w sklepowej kolejce, a tuż za nią stanął mężczyzna.

- Kobietom czeczeńskim trzeba wytłumaczyć, że mężczyzna, który staje w kolejce do sklepu, w żaden sposób jej nie nagabuje, tylko, że w naszym kręgu kulturowym ludzie stają w niewielkiej odległości od siebie i mężczyzna może stać blisko kobiety – opowiadała Marek w rozmowie z redaktorem Pawłem Wojewódką.

W ramach projektu Fundacja ”ZNAK” wydała także poradnik dla czeczeńskich rodziców. Po to, by ułatwić pierwsze kroki w polskiej szkole ich dzieciom.

- Poradnik informuje rodziców o tym, że dzieci powinny nosić kostium na w-f, że należy zmieniać kapcie, co to jest wywiadówka – wyjaśniała.

Marek zwróciła uwagę na to, że takie dziecko najczęściej nie zna ani jednego słowa po polsku, czasami nawet nie potrafi pisać. Jej zdaniem, w szkole przydałby się nauczyciel wspomagający, albo pośrednik kulturowy.

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij  "Uchodźca mój dobry sąsiad”   w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

(mb)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik sprawdzi, jak żyją uchodźcy w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2009 07:15
Pracownicy biura Rzecznika Praw Obywatelskich przybędą w niedzielę do ośrodka dla uchodźców z Czeczenii. Azylanci z tej placówki próbowali dostać się do Strasburga i poskarżyć na warunki panujące w ośrodku w Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

36 uchodźców ze Zgorzelca czeka wydalenie z Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2009 22:07
36 z ponad 150 uchodźców, którzy zostali zatrzymani na dworcu w Zgorzelcu, zostanie deportowanych z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie mogą jechać do Strasburga. Mogą być wydaleni

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 08:52
Ponad 200 obywateli Gruzji, Czeczenii i Inguszetii, którzy okupowali pociąg relacji Wrocław - Drezno, zostanie w środę przesłuchanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krwawy watażka" broni praw człowieka w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 10:20
Prezydent Czeczenii jest zaniepokojony sytuacją czeczeńskich uchodźców w Polsce. Poinformowała o tym agencja Interfax w nawiązaniu do wczorajszego incydentu w Zgorzelcu.
rozwiń zwiń