Chodorkowski jeszcze posiedzi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 17:20
Były szef Jukosu nie wyjdzie z więzienia póki w Rosji rządzić będzie Władymir Putin. Eksperci podkreślają, że jest to jego osobista zemsta na niepokornym biznesmenie.
Audio

Moskiewski sąd uznał Michaiła Chodorowskiego, byłego szefa Jukosu i jego wspólnika biznesowego Płatona Lebiediewa za winnych kradzieży 218 mln ton ropy oraz prania brudnych pieniędzy. Grozi im za to czternaście lat więzienia. Kłopoty Chodorowskiego zaczęły się w 2003 roku kiedy otwarcie zarzucił ówczesnemu prezydentowi, dziś premierowi Władimirowi Putinowi, tolerowanie korupcji.

- Chodorkowski nazwał system panujący w Rosji kapitalizmem bandyckim – mówił w "Popołudniu z Jedynką" prof. Włodzimierz Marciniak, znawca Rosji.

W rozmowie z Agatą Kasprolewicz ekspert podkreślił, że doprowadziło to Putina do stanu wściekłości, wszystko to, co się dzieje od tej pory, jest jego osobistą zemstą.

Premier Władymir Putin przyznał, że nie wyobraża sobie, by Chodorowski wyszedł na wolność. Jego słowa skrytykował prezydent Dmitrij Miedwiediew, który podkreślił, że nikt nie może wypowiadać się w taki sposób o tej sprawie, do momentu ogłoszenia wyroku.

Zdaniem eksperta Jarosława Ćwieka-Karpowicza, skazany nie ma obecnie co liczyć na wstawiennictwo prezydenta. Dodał, że w rzeczywistości "zły" Putin i "dobry" Miediwediew to doskonale ze sobą współpracujący tandem polityczny i ta sprawa ich nie poróżni.

- Nie mamy państwa prawa, tylko dyktaturę. Putin boi się Chodorowskiego i nie pozwoli, by wyszedł on z więzienia – podkreślał były rosyjski wicepremier, lider partii Sojusz Sił Prawicowych, Borys Niemcow.

Żona Chodorowskiego nie ma wątpliwości, że jej mąż będzie w więzieniu co najmniej do 2012 roku, kiedy w Rosji odbędą się wybory prezydenckie.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Krzysztof Lisek" w boksie "Posłuchaj" w ramce po parwej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"USA powinny nałożyć na Rosję sankcje"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 08:00
Administracja prezydenta Obamy powinna ukarać Rosję sankcjami za nowy proces byłych szefów koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chodorkowski skazany. Zatrzymania przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 08:38
Były właściciel Jukosu Michaił Chodorkowski i Płaton Lebiediew zostali uznani przez sąd w Moskwie za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej - podała agencja ITAR-TASS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd w Moskwie uznał Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa za winnych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 09:07
Były szef koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew zostali uznani przez sąd w Moskwie za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej - podała agencja ITAR-TASS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodorkowski więźniem politycznym"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 10:55
Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że wyrok skazujący Michaiła Chodorkowskiego to "bardzo zły wyrok dla praw człowieka, praworządności i samych skazanych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodorkowski stał się wielkim politykiem"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 10:59
- Decyzja ws. Chodorkowskiego ma charakter polityczny - uważa były premier Rosji Michaił Kasjanow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putin nie pozwoliłby na inny wyrok"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:13
Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich twierdzi, że wyrok w sprawie Chodorkowskiego ma charakter polityczny, bo rosyjski wymiar sprawiedliwości jest zależny od rządzących.
rozwiń zwiń