Ryby na depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 12:19
- Osoby najciężej dotknięte depresją wcale nie są smutne - twierdzi prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Audio

Kiepski nastrój, bezsenność, brak chęci do czegokolwiek to klasyczne objawy depresji. Ale czasami depresja przejawia sie nietypowo.

- Gdyż depresja to nie jest jedna choroba tylko cały zespół zaburzeń, które nie zawsze mają wspólny mianownik - tłumaczy profesor Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

- Nie jest nim wcale obniżenie nastroju. Chorzy najciężej dotknięci depresją, dla których hospitalizacja jest sprawą życia lub śmierci wcale nie są smutni, są obojętni - mówi Alicji Duszy.

Zdarza się np. depresja maskowana, która daje objawy wielu chorób somatycznych.

Dr Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego mówi, że depresja nie rozwija się z dnia na dzień, tak tylko może nam się zmienić nastrój, objawy choroby narastają przez kilka tygodni.

- Jeśli się utrzymują się objawy, trzeba zwrócić się do specjalisty - radzi dr Heitzman.

Wyścig szczurów, przepracowanie, pogoń za pieniędzmi, brak życia prywatnego to jego zdaniem podstawowe przyczyny depresji.

Co gorsza, osoby dotknięte tą przypadłością zaczynają się same 'leczyć", w myśl zasady "na frasunek dobry trunek".

- Menadżerowie, bankowcy, osoby wykształcone i na odpowiedzialnych stanowiskach piją od piątku do niedzieli, a w poniedziałek zbierają się i jakoś przez resztę tygodnia funkcjonują w pracy - opowiada dr Heitzman.

W leczeniu depresji stosuje się farmakoterapię i psychoterapię, zalecana czasami czekolada  jest - zdaniem specjalistów - nieskuteczna.

- Jeśli już to ryby i to w dużych ilościach. Prowadzone na szeroką skale badania epidemiologiczne wykazały, że w Japonii i na Islandii, tam gdzie ich się dużo jada, zachorowalność jest niższa - mówi prof. Łukasz Święcicki.

Szacuje się, że na depresję choruje w Polsce ok. 1.5 mln ludzi.  Do 2020 roku będzie to najczęstsza przyczyna zachorowań w społeczeństwie rozwiniętym.

(lu)

Czytaj także

Przekuć depresję w pasję

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 12:30
- Trzeba pielęgnować swoje pasje, trzeba dbać o siebie i trzeba nauczyć się rozpoznawać swoje emocje - powiedział Wojtek Walicki, kowal, który chorował na depresję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyleczyć jesienną depresję

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:00
Za oknem szaro, buro i deszczowo, nic się nie chce, a już na pewno wyjść spod kołdry. To pierwsze objawy pogorszenia nastroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca oznacza depresję?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 10:00
Depresja i cukrzyca są ze sobą ściśle powiązane - dowodzą naukowcy na łamach "Archives of Internal Medicine".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światłem zwalczają zimową depresję

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:35
Mieszkańcy Finlandii często borykają się z zaburzeniami nastroju spowodowanymi brakiem światła słonecznego. Z objawami depresji walczą na wiele sposobów – tłumaczy rodowity Fin.
rozwiń zwiń