Łatwiej o drugi bezpłatny kierunek

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 18:35
Prof. Ryszard Górecki (senator sprawozdawca ustawy o szkolnictwie wyższym): Senat wniósł wiele istotnych poprawek do tych zapisów
Audio

Ustawa o szkolnictwie wyższym - która wzbudza wiele kontrowersji - jest właśnie rozpatrywana przez Senat.

- Głosujemy 146 poprawek, wiele z nich to drobiazgi, ale wiele propozycji jest bardzo istotnych - mówi senator Ryszard Górecki.

Przepadła poprawka, by na studiach licencjackich tylko 20 proc. kadry naukowej niższej stopniem mogło zastępować doktorów i profesorów. Senat przyjął sejmową wersję, że będzie mogła ich być aż połowa. - Ten zapis nie godzi w poziom nauczania, wręcz odwrotnie: pozwala zatrudniać praktyków, ludzi o dobrym zawodowym przygotowaniu - tłumaczy Górecki.

Senat rozszerzył pulę studentów, którzy będą mogli studiować na drugim kierunku. - Będzie ich 10 proc na każdym kierunku - zapewnia senator Górecki.

Na drugim etacie można będzie pracować tylko za zgodą rektora. - Odrzuciliśmy możliwość by sam rektor mógł być dodatkowo zatrudniony przez inną, np. prywatną, uczelnię - mówi senator sprawozdawca w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Szkolnictwo wyższe" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 – 19.30.

 

*****

Zuzanna Dąbrowska: Nasz gość jest w senacie, gdzie trwa głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Senator Ryszard Górecki, sprawozdawca tej nowelizacji. Witam.

Ryszard Górecki: Witam, dzień dobry.

Z.D.:  Atmosfera prawie równie gorąca jak na stoku, gdzie kwalifikacje trwają naszych skoczków.

R.G.: Prawie, tak.

Z.D.:  Proszę powiedzieć, czy dużo przyjęli senatorowie poprawek? Czy to, co przegłosował sejm, będzie się znacznie różniło?

R.G.: Muszę powiedzieć, że jest bardzo duża grupa poprawek, bo w tej chwili głosujemy 146 poprawek. Jest wiele poprawek o charakterze legislacyjno... że tak powiem, korygujących językowe i problemy prawne drobiazgowo, natomiast jest kilka rzeczy ze strony opozycji bardzo istotnych, które już w części zostały odrzucone, np. opozycja proponowała, by w ogóle odrzucić ustawę. Ustawa została nieodrzucona i głosujemy w tej chwili poprawki. Były też różne poprawki, które zostały odrzucone, np. to, na studiach licencjackich 50% będzie mogło adiunktów zastępować magistra, a 50% doktorów, habilitowanych profesorów doktorami, zaproponowano, by to zmniejszyć do 20% i to zostało odrzucone.

Z.D.:  To jest ważne dla uczelni, szczególnie niepublicznych, zważywszy, że ma być zakaz pracy na kilku uczelniach, wtedy ten poziom będzie się obniżał.

R.G.: Niekoniecznie, bo muszę powiedzieć, że ta ustawa otwiera się w kierunku tej możliwości, by specjalistów, ludzi o dobrym przemysłowym doświadczeniu można było zatrudniać, bo taki systemy obowiązują w systemie zachodnim i to służy dobremu, że tak powiem, kształceniu zawodowemu. Dotyczy to, powtarzam, studiów licencjackich. Fakt jest taki też, że to wspomoże problemy wielu uczelni niepublicznych.

Z.D.:  A główne kontrowersje są chyba dwie w świecie akademickim. Pierwsza podstawowa to wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów. Czy tutaj coś się może zmienić?

R.G.: (...) wielka modyfikacja, sejm przyjął, zatwierdził właściwie propozycję rządową, by tylko 10% studentów mogło studiować nieodpłatnie na drugim kierunku studiów, a myśmy to zmienili, w tej chwili chyba już nawet przegłosowaliśmy, że 10% nieodpłatności będzie dotyczyły studentów na poszczególnych kierunkach. Nie dotyczyć będzie całej uczelni, tylko poszczególnych kierunków. Taka to jest zmiana. Ja uważam, że to jest dobre rozwiązanie, bo jeśli są studenci dobrzy, to w 10% niech  sobie studiują na drugim kierunku niedopłatnie, a nie może to być masówka.

Z.D.:  A czy będzie złagodzony ten zakaz, o którym już wspominaliśmy, dla nauczycieli akademickich pracy w kilku uczelniach?

R.G.: Nie, były takie propozycje, muszę powiedzieć, żeby pracownicy, nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni publicznej jeszcze na kilku etatach mogli być. Nie, zostało to zapisane tak i zatwierdzone już praktycznie, że tylko będzie można pracować na drugim etacie za zgodą uczelni, za zgodą rektora, ale rektor będzie mógł nie zgodzić się, jeśli to drugie zatrudnienie będzie godziło w interes uczelni. I druga ważna sprawa – była propozycja także grupy senatorów, by rektor pełniący tę funkcję w uczelni publicznej, mógł pracować na drugim stanowisku w uczelni niepublicznej. To też nie zostało zaakceptowane.

Z.D.:  Cała nowelizacja ma zintegrować uczelnie z rynkiem pracy i to bardzo dobrze brzmi, to jest proste...

R.G.: To jest bardzo dobra...

Z.D.:  Ja rozumiem, że student politechniki wydziału mechanicznego może być studentem, mówiąc w cudzysłowie, zamówionym. Ale kto zamówi filozofa? Czy nie boicie się państwo, że to będzie oznaczało zagrożenie dla kierunków humanistycznych?

R.G.: Ale te kierunki zamawiane mamy dzisiaj, które są dla gospodarki istotne, i tu ta ustawa nie dotyka tych problemów. Nikt nie będzie tu blokował możliwości studiowania na filozofii. Jeśli będą dobrzy studenci, to będą mieli wspomaganie finansowe, będą mogli nawet uzyskiwać diamentowe granty, będą nawet mogli uzyskiwać stypendia ministerialne. Tak że tu ja nie widzę najmniejszego problemu.

Z.D.:  Dziękuję w takim razie bardzo za tę relację prosto z senatu. Moim gościem był senator sprawozdawca Ryszard Górecki.

(J.M.)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeden nauczyciel - jeden etat!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 19:15
Rewolucja w szkolnictwie wyższym! W myśl projektu ustawy o szkolnictwie wyższym nauczyciele akademiccy nie będą mogli pracować w kilku uczelniach jednocześnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat - izba zesłania

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 17:32
Wiesław Gałązka (specjalista od kreowania wizerunku): Wyższa Izba Parlamentu nie jest atrakcyjna ani dla polityków ani dla mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w szkolnictwie: "niech rząd oszczędności zacznie od siebie"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 00:57
Związkowcy uczelnianej Solidarności będą dziś protestować przeciwko nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Prace nad ustawą rozpoczął Senat.
rozwiń zwiń