Jedno ujęcie zajmowało dziewięć miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 14:55
Lech Majewski, reżyser, poeta, pisarz opowiada, jak kręcony był jego najnowszy film "Młyn i krzyż", który robi furorę na całym świecie.
Audio

Recenzenci określili "Młyn i krzyż" jako film, który jest najbliżej sztuki w historii kina. Reżyser Lech Majewski opowiada, co go zainspirowało do kręcenia tego filmu, opartego na obrazie "Droga krzyżowa" (reżyser w rozmowie używa nazwy "Droga na Kalwarię" - przyp. ag).

- W tym filmie wchodzimy fizycznie w przestrzeń Pietera Breugla - wyjaśnia gość Jedynki. Historia zaczęła się kilka lat temu, kiedy znany historyk sztuki Michael Gibson, autor wielu książek o Breuglu zobaczył film Majewskiego "Angelus". Napisał dobrą recenzję i wysłał reżyserowi swoja książkę "Młyn i krzyż", analizującą ten obraz.

Lech Majewski czytał książkę jak kryminał, bo Gibson odtwarza ukryty w obrazie kod, jaki kiedyś malarze umieszczali na swych dziełach. Na wieść, że na podstawie książki ma być kręcony film, Gibson stwierdził, że to niemożliwe. Jak widać pomylił się.

Film był kręcony bardzo długo, bo składa się z wielu nakładanych na siebie obrazów, które muszą być przeliczane przez komputery graficzne. - Żeby to wszystko przeliczył komputer, to jedno ujecie zabierało osiem dni - mówi reżyser. Każda drobna korekta to kolejnych osiem dni. Więc bywało, że jedno ujęcie zabierało 9 miesięcy. - To była taka benedyktyńska praca - śmieje się artysta.

Na
Na planie filmu "Młyn i krzyż"

Majewski opowiada, jak rozpoczynał swą przygodę ze sztuką, bo nie zajmuje się jedynie filmem. I jak rozpoczynała się jego kariera. Co ciekawe, bardziej niż w kraju znany jest za granicą, a na premierę jego sztuki przychodziła brytyjska królowa-matka.

Jest też członkiem Ligi Samby w Brazylii, jako jeden z trzech białych. Dlaczego? Wyjaśnia w rozmowie.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Lech Majewski" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

"Leniwej niedzieli" można słuchać w każdą niedzielę w godz. 10:00-11:55.

Czytaj także

Jak Lech Majewski czyta dawnych malarzy?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:09
Reżyser filmowy i teatralny, poeta i malarz zdradzi największe tajniki swojej artystycznej działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detektywistyczne oko Lecha Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 14:09
Reżyser i malarz zdradza największe tajniki swojej artystycznej działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz ożywiony

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 11:50
Esej o obrazie "Droga na Kalwarię" Pietera Bruegela zainspirował reżysera Lecha Majewskiego do ożywienia tego malarskiego dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy kina Charlotte Rampling i Rutger Hauer odwiedzą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2011 10:03
Wizyta artystów wiąże się z poniedziałkową uroczystą premierą najnowszego filmu Lecha Majewskiego "Młyn i Krzyż", w którym dwójka aktorów zagrała główne role.
rozwiń zwiń