Nie pojeździmy kolorowymi autami

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 17:55
Eksperci ds. bezpieczeństwa stwierdzili, że co trzeci wypadek w Polsce jest spowodowany przez auta w intensywnie czerwonym kolorze.
Audio

Weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej, która ma spowodować wycofanie z rynku aut w intensywnie czerwonym kolorze. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy EWG wynika, że najwięcej wypadków komunikacyjnych powodują mężczyźni poruszający się tak polakierowanymi samochodami. - Czerwień wzmaga agresję, pobudza do rywalizacji - tłumaczy mł. insp. Marek Konkolewski. Do 2014 roku pojazdy w tych barwach mają być całkowicie wycofane z rynku. - UE przewiduje system specjalnych dofinansowań na lakierowanie używanych aut - uspokaja jednak inspektor Konkolewski w "Popołudniu z Jedynką". Na taki krok zdecydowała się już wcześniej Hiszpania, która ma poważne problemy z kierowcami w typie macho. Rezultatem był znaczny spadek tragicznie zakończonych zdarzeń drogowych. - Nawet kierowca malucha, jeśli ten jest w kolorze czerwonym, zachowuje się jakby jeździł autem wyścigowym - opowiada na podstawie swojej praktyki funkcjonariusz policji.

Mł insp. Marek Konkolewski rozmawiał z Zuzanną Dąbrowską.

Prima aprilis !!!

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Czerwień" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy w dni powszednie od 12.00


Czytaj także

Polska – kraj używanych aut

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 09:27
Samochód na polskich drogach ma średnio 14 lat. I często jest niesprawny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misiek na hulajnodze suszy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 08:54
CB radio jest pożyteczne pod warunkiem, że korzysta się z niego w sposób racjonalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledczy z... wodociągów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 07:21
Szefowa "Solidarności" w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Bydgoszczy poskarżyła się policji, że śledzi ją firma ochroniarska wynajęta przez szefów spółki.
rozwiń zwiń