Właściwy sens beatyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 12:11
- Ogromnie ważne jest to, żebyśmy dostrzegli właściwy sens beatyfikacji i potrafili oddzielić sacrum od profanum - mówi o. Andrzej Koprowski z Radia Watykańskiego.
Audio

- Obawiam się, że często nasze myślenie jest naskórkowe, trochę wydarzeniowe, zewnętrzne – powiedział w specjalnym wywiadzie z Watykanu o. Andrzej Koprowski, dyrektor programowy Radia Watykańskiego. - Ważne jest, żeby sięgnąć jak najbardziej do tego, co Jan Paweł II nam mówił. Wydaje mi się, że tu jest jeszcze dużo do zrobienia.

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że beatyfikacja wynika z przekonania Kościoła o świętości Jana Pawła II i o jego znaczeniu dla Kościoła oraz całego świata. Jest także wyrazem przeświadczenia wspólnoty wiary o tym, że słowa papieża są aktualne dziś, i będą aktualne jutro.

Podkreślił, że beatyfikacja Jana Pawła II jest przeżywana szczególnie w Afryce, z którą Ojciec Święty był związany podczas swojego pontyfikatu, a treść jego nauczania wciąż wpływa na rozwój afrykańskiego Kościoła.

Sygnały zwrotne dochodzą również z innych części świata, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu. - Widać, że Jan Paweł II był następcą św. Piotra w skali Kościoła powszechnego i ten Kościół powszechny reaguje na beatyfikację. Beatyfikacja jest prawdziwym elementem integrującym - dodaje o. Koprowski.

(AK)

Rozmawiali ks. Wojciech Mikulski i Krzysztof Grzesiowski.

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy wybrać dżwięk "Właściwy sens beatyfikacji" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Zapraszamy na specjalny serwis Polskiego Radia Beatyfikacja Jana Pawła II.

***

Pełny tekst rozmowy:

Krzysztof Grzesiowski: Gościem magazynu Z kraju i ze świata tu, w Rzymie, a właściwie w Watykanie, bądźmy precyzyjni, jest ojciec Andrzej Koprowski, dyrektor programowy Radia Watykańskiego.

o. Andrzej Koprowski: Dzień dobry, witam serdecznie słuchaczy i witam państwa.

K.G.: Nie wiem, czy ojciec chciałby się pochwalić tym wczorajszym spotkaniem dosyć niecodziennym. Wnuczka samego Guglielmo Marconiego stanęła na drodze ojca, wynalazcy radia było nie było, dobra okazja, by porozmawiać.

o. Andrzej Koprowski: Nie pierwszy raz. Trudno powiedzieć dość często, ale kilka razy do roku uczestniczy w różnych naszych większych wydarzeniach. Natomiast w tych dniach gościmy w Rzymie w Radiu Watykańskim plenarne zebranie EBU, Europejskiej Unii Nadawców, i mieliśmy wczoraj tak zwaną kolację galę, raz w czasie takiego spotkania jest coś nadzwyczajnego. Zrobiliśmy wszystko w Muzeach Watykańskich i tam właśnie była pani Marconi. Była okazja do zwiedzania muzeów, potem była kolacja, potem było jeszcze dość długie zwiedzanie, włącznie z Kaplicą Sykstyńską. Myślę, że nasi goście byli bardzo zadowoleni.

K.G.: Czyli ma ojciec kontakt z radiem i w dzień, i w nocy, tak na to wygląda.

o. Andrzej Koprowski: No, niestety tak jest.

K.G.: Zastanawiam się, po raz który mamy okazję rozmawiać z ojcem przez tyle lat znajomości. Osiem lat w Rzymie w tej chwili, tak?

o. Andrzej Koprowski: Osiem lat w Rzymie, a przedtem w Warszawie.

K.G.: W Warszawie, no właśnie, więc zostawmy statystykę, dobrze? Kolejna okazja do kolejnego spotkania.

o. Andrzej Koprowski: Z Sygnałami Dnia i z innymi programami Polskiego Radia.

K.G.: Proszę ojca, tak na dobrą sprawę pytanie zabrzmi dosyć banalnie, ale co wydarzy się w niedzielę?

o. Andrzej Koprowski: To jest bardzo dobre pytanie, dlatego że beatyfikacja... to jest ogromne ważne, żebyśmy dostrzegali właściwy sens beatyfikacji. Obawiam się, że często takie myślenie jest naskórkowe trochę, wydarzeniowe, zewnętrzne, natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że beatyfikacja jest z jednej strony wyrazem przekonania wspólnoty Kościoła o wartości, o znaczeniu dla życia Kościoła, w wypadku Papieża Kościoła i dla życia Kościoła i świata, świętości tego człowieka, zarazem jest wyrazem przekonania Kościoła jako wspólnoty wiary, że ta postać ma wiele do powiedzenia na dziś i na jutro, i stąd ważne, żeby sięgnąć jak najbardziej do tego, co Jan Paweł II nam mówił, ponieważ wydaje mi się, że tu jest jeszcze dużo do zrobienia.

ks. Wojciech Mikulski: Radio Watykańskie to mnóstwo różnych sekcji. Czy poprzez te sekcje językowe, które mówią też o beatyfikacji, jest jakiś sygnał zwrotny co do tego wydarzenia?

o. Andrzej Koprowski: Sygnałów zwrotnych jest dużo. Szkoda, że nie wziąłem ze sobą tekstu, byłoby mi łatwiej na to odpowiedzieć, ale powiem w skrócie. Radio Watykańskie towarzyszyło bardzo  intensywnie dwóm ostatnim synodom biskupów – 2009 roku o Afryce i 2010 Bliski Wschód. Po tym wszystkim postanowiliśmy stworzyć na naszych stronach internetowych taki specjalny blok wielojęzyczny w 6 językach dotyczący Afryki i od kilku miesięcy są tam tak zwane edytoriale każdego tygodnia na inny temat. One są uzgadniane przez naszych Afrykanów, przez kolegów z redakcji afrykańskich, pracujących bezpośrednio dla Afryki. I właśnie najbliższe edytoriale jest poświęcone sygnałom zwrotnym dotyczącym beatyfikacji, jak ona jest przeżywana w Afryce. Myślę, że to jest bardzo symptomatyczne, jak bardzo Ojciec Święty Jan Paweł II odbierany jest jako ktoś, kto był nie tylko związany z Afryką w czasie swojego pontyfikatu, ale dał treści, które są wyzwaniem dla Kościoła w Afryce na dziś i na jutro. Tak samo mamy informacje np. ze Sri Lanki, z Korei. Widać, że Jan Paweł II był następcą św. Piotra w skali Kościoła Powszechnego i ten Kościół Powszechny reaguje na beatyfikację. Wczorajsze sygnały też ze Stanów Zjednoczonych są na polskiej stronie Radia Watykańskiego, jak przygotowania do beatyfikacji, ale też i przy wszystkich podziałach, które są w Kościele amerykańskim, w społeczeństwie amerykańskim, ta beatyfikacja jest takim elementem integrującym.

K.G.: A chodząc ulicami Rzymu, proszę ojca, to Rzym – nie wiem, czy właściwe to będzie słowo – kocha Jana Pawła II. Sądząc z liczby wizerunków, pamiątek, jakie przy tej okazji będzie można kupić, taka jest prawda, to rzeczywiście jest to postać tutaj ogromnie ceniona.

o. Andrzej Koprowski: Myślę, że tu trzeba rozróżnić dwie rzeczy. Pierwsza to jest komercyjna...

K.G.: Oddzielmy sacrum od profanum w takim razie.

o. Andrzej Koprowski: Tak. Komercyjna i realna. Natomiast naprawdę Jan Paweł II bardzo wrósł w społeczność Rzymu, w historię Rzymu, w wydarzenia i jest uważany za kogoś swojego.

K.G.: No i może dziwnie to zabrzmi, bo my zawsze mówimy Jan Paweł II, a tutaj jednak obowiązuje wersja Papa Wojtyla.

o. Andrzej Koprowski: Papa Wojtyła, tak, ale też Giovanni Paolo II, JPII.

K.G.: Dziękujemy pięknie ojcu za rozmowę. Ojciec Andrzej Koprowski, dyrektor programowy Radia Watykańskiego, z którym – przypomnijmy – w tych dniach nasza radiowa Jedynka współpracuje, przygotowuje specjalny serwis dla pielgrzymów z Polski. Serwis będzie dostępny na falach ultrakrótkich na częstotliwości 93,3 MHz.

(J.M.)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyjątkowe przedmioty Jana Pawła II na wystawie w Watykanie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 09:11
W Watykanie po południu zostanie otwarta wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Kazimierz Nycz: Janowi Pawłowi II należy się przydomek "Wielki"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 03:00
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zaznacza przy tym, że "wielkość nie staje się nagle".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam bywał Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 11:59
Circus Maximus, Siedlce, Mazury... Na wycieczkę po miejscach związanych z osobą Jana Pawła II zabrali słuchaczy Hanna Dołęgowska i Tomasz Burnos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka Jana Pawła II wciąż żywa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 13:00
Gośćmi Justyny Dżbik w niedzielnym wydaniu "Pod lupą" byli socjolodzy z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik: Jan Paweł II będzie się za nami wstawiał (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 08:00
Abp Józef Michalik (przewodniczący Episkopatu Polski): Papież ponownie wkracza w dzieje Polski.
rozwiń zwiń