Ratujmy i uczmy ratować

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 17:09
Krzysztof Dobies (WOŚP): Program nauki pierwszej pomocy dobiega końca. Już niemal wszystkie szkoły mają sprzęt i wyszkolonych nauczycieli. Czas na nowe przedsięwzięcie.
Audio

- Z 14 tys. polskich podstawówek szkolenia z pierwszej pomocy przeprowadziliśmy w niemal 11,5 tys. - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP. Do tych szkół trafił nie tylko sprzęt ratujący życie, ale także specjalne pomoce naukowe. Nauczyciele zostali przeszkoleni, jak przekazywać tę wiedzę uczniom. - Program Ratujemy i Uczymy Ratować prowadzimy juz od pięciu lat. Niedługo odwiedzimy wszystkie szkoły w Polsce i wtedy on w naturalny sposób sie skończy - tłumaczy Dobies. Orkiestra planuje więc kolejne przedsięwzięcia, które mają zaktywizować uczniów i nauczycieli do dalszego zgłębiania tajników pierwszej pomocy.

- Będą to przede wszystkim konkursy - opowiada Dobies. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono pilotażowy konkurs dla uczniów szkół mazowieckich. - W pierwszym etapie trzeba było przygotować prace plastyczne. Otrzymaliśmy mnóstwo, naprawdę wspaniałych, rysunków, obrazów, rzeźb. Drugi etap (bierze w nim udział 114 szkół) polega na przygotowaniu filmu na temat pierwszej pomocy - relacjonuje gość "Popołudnia z Jedynką"

Wielki finał konkursu nastąpi 23 września w Radomiu. Orkiestra organizuje go razem z Komendą Wojewódzką Policji. Będą to zawody w udzielaniu pierwszej pomocy, na które zaprosimy siedmioosobowe zespoły z każdej szkoły. 

Od przyszłego roku w konkursie będą mogły brać udział szkoły podstawowe z całej Polski.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Ratujmy i uczmy ratować" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

"Pierwsza pomoc" - reportaż Urszuli Żóltowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 18:15
Zawsze po kilku dniach wolnych od pracy media podają informacje o kolejnych wypadkach i liczbie ofiar. Wiele osób dałoby się uratować, gdyby w Polsce więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyli w Polskę uczyć pierwszej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 08:45
Instruktorzy WOŚP przeszkolili do tej pory ponad 19 tys. nauczycieli z 10 tys. szkół. Dzięki nim niemal milion dzieci z całej Polski wie co robić w chwilach zagrożenia życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza pomoc - minuty dla życia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 14:24
- To, że nasz syn żyje zawdzięczamy chłopcu, który przystąpił do akcji reanimacyjnej. Przystąpił, bo wiedział jak – mówią rodzice Marcina.
rozwiń zwiń