Tusk popełnił błąd uogólnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 13:05
Wojciech Łukowski (socjolog): Walka ze środowiskami kibiców to temat zastępczy. Mamy wiele poważniejszych problemów, które wciąż czekają na rozwiązanie.
Audio

Wojciech Łukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Białostockiego podkreślił, że nie ogląda meczów piłkarskich ligi polskiej, gdyż "mało się w ich trakcie dzieje na boisku, a dużo na widowni".

W jego opinii, ciężko znaleźć sensowny pomysł na poradzenie sobie z problemem piłkarskich chuliganów.

- Wydaje mi się, że wobec problemu stadionowego dojdzie do wytworzenia bardzo silnej polaryzacji. Polacy, którzy z niepokojem patrzą na tę sytuację, staną po stronie Donalda Tuska. Konsoliduje się też przeciwny obóz, który inaczej interpretuje ostatnie wydarzenia – tłumaczył gość radiowej Jedynki.

W "Sygnałach Dnia" podkreślał, że walka z kibolami to "temat zastępczy". Jego zdaniem ten problem rzeczywiście występuje, ale jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Stwierdził, że mamy w kraju wiele dużo poważniejszych spraw, które nie mogą doczekać się rozwiązania.

- Sytuacja może wyjść spod kontroli i to w czasie przygotowań do Euro i objęcia przez nasz kraj prezydencji w UE – wyjaśniał socjolog.

W jego opinii, Premier Tusk popełnił błąd zbyt jednoznacznie oceniając problem z bezpieczeństwem na stadionach w kategoriach kibicostwa.

- Nie dostrzegł, że stowarzyszenia kibiców są dosyć złożone, tam są bardzo różni ludzie. Mam nadzieję, że po tej próbie sił, jakim było zamknięcie stadionów, dojdzie do mediacji i porozumienia się – zaznaczył Wojciech Łukowski.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Tusk popełnił błąd uogólnienia" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na magazyn "Z kraju i ze świata" zapraszamy codziennie po godz. 12.

Pełny tekst rozmowy

Czytaj także

Były kibol Donald Tusk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 09:08
Ryszard Czarnecki (PiS): Premier ostrożnie powinien mówić o karaniu kibiców, bo niektórzy mogą mu wypomnieć zadymy z jego udziałem w Bydgoszczy czy w Olsztynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastroje stadionowe nastrojami społecznymi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 09:48
- U wielu młodych ludzi rodzi się sprzeciw wobec establishmentu. Górnicy podczas demonstracji robią większą demolkę i nikt nie chce ich zamykać w więzieniu – mówi Paweł Zarzeczny z Orange Sport.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stadiony Legii Warszawa i Lecha Poznań zamknięte

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 15:40
Najbliższe mecze piłkarskiej ekstraklasy na stadionach Legii Warszawa i Lecha Poznań odbędą się bez udziału publiczności. To efekt zamieszek po finale Pucharu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stadiony zostaną przywrócone kibicom, a nie grupom cwaniaków"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 19:59
Politycy uważają, że walka z chuliganami stadionowymi musi być zakończona przed EURO 2012.
rozwiń zwiń