Rewolucja bez ofiar to powód do dumy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 19:31
Aleksander Łuczak (historyk, b.wicepremier): Nie ma żadnych dokumentów, które by uwiarygadniały koncepcję, że przy Okrągłym Stole doszło do zdrady narodowej.
Audio

- Rzadko kiedy przełom ustrojowy jest bezkrwawy, a w Polsce tak sie zdarzyło - mówi prof. Aleksander Łuczak, autor książki "Dekada polskich przemian. Studium władzy i opozycji". Podkreśla, że choć polskie przemiany 89 roku by się zapewne nie rozegrały bez sprzyjającego otoczenia międzynarodowego, to ich autorami są sami Polacy. - Z dumą możemy mówić, że to polskie przemiany. Przez nasz zainicjowane - tłumaczy profesor Łuczak.

Jego książka pokazuje, że droga do wolności wiodła z jednej strony poprzez ukształtowanie się "Solidarności" i jej ewolucję, a z drugiej poprzez przemiany w szeroko rozumianym obozie władzy.

- Obie strony spotkały się przy Okrągłym Stole - opowiada Łuczak. Dodaje, że w dokumentach z tamtego okresu nie ma nic, co by uwiarygodniało koncepcje zdrady narodowej, "dogadania się' obu stron.

- Te koncepcje powstały znacznie później, gdy ci, których wówczas łączył jeden wróg, sami zaczęli rywalizować o władzę - tłumaczy gość "Popołudnia z Jedynką".

Dodaje, że tak jest na całym świecie: rewolucja francuska do dziś budzi kontrowersje, nie mówiąc o dyktaturze Franco. - Własna interpretacja historii najnowszej jest jedną z rzeczy, która odróżnia partie polityczne - wyjaśnia.

Jeśli pokusić się o bilans polskich przemian po 20 latach, to - jego zdaniem - rozwój parlamentaryzmu, okrzepnięcie demokracji należy uznać za naszą mocną stronę. Za słabość to, że zbyt mało troszczono się o wykluczonych i słabych. Powstała grupa ludzi, którzy tamte przemiany traktują, jako swoją porażkę.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Aleksander Łuczak" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00-19.30.

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 16:33
Ur. 1927. Polityk, publicysta. Współzałożyciel warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
rozwiń zwiń