X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rewolucja bez ofiar to powód do dumy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 19:31
Aleksander Łuczak (historyk, b.wicepremier): Nie ma żadnych dokumentów, które by uwiarygadniały koncepcję, że przy Okrągłym Stole doszło do zdrady narodowej.
Audio

- Rzadko kiedy przełom ustrojowy jest bezkrwawy, a w Polsce tak sie zdarzyło - mówi prof. Aleksander Łuczak, autor książki "Dekada polskich przemian. Studium władzy i opozycji". Podkreśla, że choć polskie przemiany 89 roku by się zapewne nie rozegrały bez sprzyjającego otoczenia międzynarodowego, to ich autorami są sami Polacy. - Z dumą możemy mówić, że to polskie przemiany. Przez nasz zainicjowane - tłumaczy profesor Łuczak.

Jego książka pokazuje, że droga do wolności wiodła z jednej strony poprzez ukształtowanie się "Solidarności" i jej ewolucję, a z drugiej poprzez przemiany w szeroko rozumianym obozie władzy.

- Obie strony spotkały się przy Okrągłym Stole - opowiada Łuczak. Dodaje, że w dokumentach z tamtego okresu nie ma nic, co by uwiarygodniało koncepcje zdrady narodowej, "dogadania się' obu stron.

- Te koncepcje powstały znacznie później, gdy ci, których wówczas łączył jeden wróg, sami zaczęli rywalizować o władzę - tłumaczy gość "Popołudnia z Jedynką".

Dodaje, że tak jest na całym świecie: rewolucja francuska do dziś budzi kontrowersje, nie mówiąc o dyktaturze Franco. - Własna interpretacja historii najnowszej jest jedną z rzeczy, która odróżnia partie polityczne - wyjaśnia.

Jeśli pokusić się o bilans polskich przemian po 20 latach, to - jego zdaniem - rozwój parlamentaryzmu, okrzepnięcie demokracji należy uznać za naszą mocną stronę. Za słabość to, że zbyt mało troszczono się o wykluczonych i słabych. Powstała grupa ludzi, którzy tamte przemiany traktują, jako swoją porażkę.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Aleksander Łuczak" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00-19.30.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 16:33
Ur. 1927. Polityk, publicysta. Współzałożyciel warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
rozwiń zwiń