Zasługujemy na wysokie stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 13:30
Ryszard Petru (Towarzystwo Ekonomistów Polskich): Donald Tusk powinien wyrazić poparcie dla kandydatury prof. Balcerowicza na stanowisko przewodniczącego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Audio

- On byłby bardzo dobrym kandydatem na to stanowisko, ma realną szansą na zwycięstwo. Balcerowicz potrzebowałby jednak wsparcia ze strony polskiej dyplomacji, a nasz kraj powinien uzgodnić swoje stanowisko z Niemcami i z Amerykanami – podkreślił w magazynie "Z kraju i ze świata".

Ryszard Petru zauważył, że w ciągu kilku dni będziemy wiedzieć, jakie są plany rządu w tej sprawie. Podkreślił, że Polska nie jest skazana na porażkę, gdyż mamy mocne argumenty.

- Nawet gdyby Fundusz Walutowy nam się nie udał, to w kolejce są inne ważne stanowiska, np. szef Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Gdy przeprowadzi się raz kandydaturę przez taki proces uzgodnień i ona będzie w czołówce, to są zawsze potencjalni kandydaci do innych ważnych stanowisk europejskich – gość radiowej Jedynki.

Jego zdaniem Polska jest wysoce niereprezentowana w Europie, a najwyższe stanowisko ma tylko Jerzy Buzek, któremu niedługo kończy się dwuletnia kadencja.

Pełny tekst rozmowy

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Polska jest niedoreprezentowana w Europie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Magazyn " Z kraju i ze swiata" na antenie Jedynki codziennie po godz. 12.00

Czytaj także

Balcerowicz: jestem rozczarowany debatą. W ZUS-ie się nie inwestuje

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 14:45
Profesor Leszek Balcerowicz skrytykował zachowanie ministra Jacka Rostowskiego podczas poniedziałkowej debaty telewizyjnej o OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści: rząd niedoszacował założeń dla budżetu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 16:28
We wtorek rząd Donald Tuska przyjął założenia do budżetu państwa na 2012 rok. Ekonomiści uważają, że część jest dobra, a część jednak niedoszacowana.
rozwiń zwiń