Rewolucja w drodze ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 19:31
4 czerwca 1989 r. wspominają uczestnicy tamtych wydarzeń: Roman Malinowski, były marszałek Sejmu i poseł Wacław Martyniuk, uczestnik obrad przy Okrągłym Stole.
Audio

- Po 4 czerwca jedna strona była w szoku klęski i nie chciała władzy oddawać, a druga w szoku zwycięstwa i nie chciała jej brać - tak wspomina sytuację polityczna '89 roku Roman Malinowski, marszałek Sejmu. Wtedy, jak mówi, z ust Lecha Wałęsy padła propozycja stworzenia koalicji Solidarność - ZSL - SD. - Wiadomo było, że musi być to szeroka koalicja i że muszą w niej uczestniczyć wszystkie strony zasiadające przy Okrągłym Stole - tłumaczy. Podkreśla, że udało sie stworzyć i koalicję, i rząd z Tadeuszem Mazowieckim na czele, który poprowadził demokratyczne przemiany.

Wacław Martyniuk, wówczas wiceprzewodniczący OPZZ, brał udział w negocjacjach Okrągłego Stołu przy stoliku gospodarczym. - Był z jednej strony strach przed tym, co będzie, z drugiej nadzieja, że będzie lepiej - wspomina ówczesne nastroje w swoim środowisku.

Roman Malinowski mówi, że dokonanie przełomu pokojowo w drodze ewolucji jest wspólną zasługą wszystkich ówczesnych graczy politycznych. - Takiej współpracy brakuje dzisiaj. Takiego przekonania, że Polska jest jedna.

Według Martyniuka dzisiejsze postrzeganie 4 czerwca zależy od tego, po której kto był stronie, co wówczas robił, jak żył i w jakim jest wieku. Na obiektywną ocenę czerwcowego przełomu trzeba jeszcze poczekać. Jego zdaniem jest trzech wielkich beneficjentów przemian '89 roku: szeroko rozumiana wolność, kapitał ze wszystkimi jego dobrymi i złymi konsekwencjami oraz Kościół katolicki.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "4 czerwca" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 - 19.30.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wywiad z premierem niezwykłego rządu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2009 17:26
Filozofia grubej kreski oznaczała, że odtąd jest nowy początek. A po drugie zawierała filozofię pociągnięcia do Polski demokratycznej wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W 20 lat później” - reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2009 18:15
Przez cały dzień wspominamy wybory 4 czerwca 1989 roku. W reportażu Magdy Skawińskiej pod tytułem „W 20 lat później” o kampanii i wyborach opowiadają osoby bezpośrednio związane z tamtymi wydarzeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne Święto Wolności. Cieszmy się z 4 czerwca 1989

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 17:10
Dom Spotkań z Historią zaprasza na akcję Wyłącz System, która jest organizowana z okazji rocznicy wyborów z 1989 roku.
rozwiń zwiń