Jeśli to żywność, to genetycznie modyfikowana

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 12:56
Stanisław Kalemba (PSL): Polskie straty spowodowane "aferą ogórkową" to co najmniej 200 mln zł. I wciąż rosną...
Audio
  • Poseł Stanisław Kalemba z PSL: rosną straty polskich rolników spowodowane epidemią EHEC

- 150 mln euro, jakie UE przeznaczyła na odszkodowania, może nie wystarczyć na wypłaty nawet dla Hiszpanii - mówi Stanisław Kalemba z PSL. Polskie straty to jego zdaniem znacznie więcej niż 20 mln euro, które przypadną z tej sumy polskim rolnikom. Jako "niepoważne" określa wyznaczanie wysokości odszkodowań bez dokładnego wyliczenia strat.

- Przez to, że nie możemy eksportować warzyw i owoców na wschód, wciąż tracimy. Wysokość strat zależy od tego jak długo będzie jeszcze nałożone embargo - tłumaczy. - Oby szybko zostało znalezione źródło zakażeń - wzdycha.

Poseł PSL uważa, ze Niemcy zbyt późno poinformowali o epidemii. - Jeśli to żywność, to genetycznie modyfikowana - jest głęboko przekonany gość Jedynki.

Odpiera zarzuty opozycji, przede wszystkim SLD, który twierdzi, że PSL niewiele robi dla wsi. - Jedna z posłanek opozycji powiedziała mi ostatnio "przed wyborami my też pojedziemy na wieś". A ja jej na to: my nie pojedziemy, bo my tam mieszkamy - opowiada Kalemba.  Dodaje, że lewica blokuje ustawę o ANR, która mogłaby umożliwić rolnikom zakup ziemi z dużych dzierżaw.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

>>>Pełny tekst rozmowy do przeczytania

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Wieś polska" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na magazyn " Z kraju i ze świata" zapraszamy codziennie o godz. 12.15.

Czytaj także

Zakażone ogórki powodują 200 mln euro strat

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 07:27
Wydłuża się lista krajów, które zamykają granice przed hiszpańskimi owocami i warzywami po tym, jak Niemcy oskarżyły Hiszpanię o sprzedanie ogórków zakażonych bakterią coli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

300 tysięcy Hiszpanów może stracić pracę w konsekwencji afery ogórkowej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 12:30
Hiszpania podlicza straty wywołane „ogórkowym kryzysem” i nie wyklucza akcji prawnych przeciwko władzom Hamburga -zapowiedział wicepremier Alfredo Perez Rubalcaba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanepid sprawdza pochodzenie sprzedawanych warzyw

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 10:00
Strach przed zakażeniem pałeczką EHEC ogarnął już całą Europę. Od wczoraj na targowiskach w Polsce inspektorzy Sanepidu sprawdzają stoiska z warzywami i owocami. Kontrole mają trwać, aż do wykrycia źródła zakażenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"EHEC to dla Polski nawet miliard euro strat"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 15:22
Póki co Polacy stracili na epidemii wywołanej bakterią e. coli 22 mln zł. Będzie jeszcze gorzej, bo Rosja straszy zakazem importu truskawek i malin.
rozwiń zwiń