"Wybuch wielkomiejskiego motłochu"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 14:16
Prof. Ireneusz Krzemiński (socjolog): W londyńskim molochu całe grupy społeczne są wyłączone z głównego nurtu społeczeństwa. Trzeba dać tym ludziom szansę.
Audio

Socjolog prof. Ireneusz Krzemiński jest zaskoczony rozwojem wydarzeń w Wielkiej Brytanii. Do tej pory Brytyjczykom – jego zdaniem – udawało się z powodzeniem budować społeczeństwo wielokulturowe.

– Gdy w Paryżu dochodziło do zamieszek, a wręcz regularnych walk z policją, z podziwem patrzono na Wielką Brytanię – opowiada.

Jego zdaniem zamieszki mają związek z marginalizacją całych grup społecznych w  Londynie, który jest miejskim molochem. – Tam istnieją nie tylko całe rodziny, ale całe dzielnice, które już w trzecim pokoleniu żyją z zasiłków – tłumaczy.

Jego zdaniem tych ludzi trzeba wciągać w nurt społeczeństwa, stwarzać im możliwości edukacyjne, szanse na rozwijanie talentów. Nie tylko rozdawać zasiłki. – Robić to, co robił w latach 80. premier Major, upowszechniając szkolnictwo wyższe: obok jednego starego uniwersytetu stawiać trzy nowe – przekonuje Krzemiński. Zdaje sobie jednak sprawę, że w tej chwili ze względu na kryzys gospodarczy trudno realizować taki program.

Dalszy rozwój wydarzeń w jego opinii będzie zależał od tego, czy w brytyjskim społeczeństwie nie pojawi się sprzeciw wobec wielokulturowości.

Rozmawiała Bożena Falkowska.

(lu)

Czytaj także

Polityka multikulti po raz kolejny nie zdała egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 10:00
Agaton Koziński (publicysta): To, co dzieje się w Londynie potwierdza, że Europa po raz kolejny poniosła fiasko w budowaniu koncepcji wielokulturowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn w ogniu - zobacz nagrania wideo

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 11:57
W internecie pojawiły się pierwsze filmy, które przedstawiają zamieszki do jakich dochodzi w stolicy Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Cameron: sprawiedliwości stanie się zadość

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 13:01
Tej nocy na ulice Londynu wyjdzie 16 tysięcy policjantów - zapowiedział szef brytyjskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki w Londynie kładą się cieniem na Igrzyska

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 12:55
Policja ma trudności z opanowaniem starć, wywołanych głównie cięciami wydatków publicznych - zauważają we wtorek światowe media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski konsulat w Londynie uruchomił specjalną infolinię

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 16:00
Przygotowaliśmy numer interwencyjny, gdzie można się zgłaszać z problemami - poinformował rzecznik ambasady RP w Londynie Robert Szaniawski.
rozwiń zwiń