Mamy obowiązek zadbać o Polaków na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 12:15
Łukasz Abgarowicz (PO): Wiele już z Litwinami uzgadnialiśmy. Oni przez lata nie spełniają najprostszych postulatów.
Audio
  • Mamy obowiązek zadbać o Polaków na Litwie - rozmowa z Łukaszem Abgarowiczem

– Nasze postulaty dotyczyły pisowni nazwisk, nazw ulic i oświaty – wymieniał senator Platformy Obywatelskiej. – Były tylko deklaracje ze strony Litwinów – podkreślił gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Zdaniem Łukasza Abgarowicza Litwini, działając przeciwko mniejszościom, działają przeciwko sobie samym, gdyż mniejszości stanowią poważny odsetek społeczeństwa litewskiego.

Republikę Litewską zamieszkuje około 3,5 miliona osób. Mniejszości narodowe stanowią niemal jedną trzecią tego społeczeństwa. – To jest w gruncie rzeczy wypychanie na pozycję opozycji w stosunku do państwa – ocenił gość Jedynki.

>>>Pełny zapis rozmowy

Senator, zapytany o to, czy Polska nie za mocno wtrąca się w wewnętrzne sprawy Litwy, odparł, że zdecydowanie tak nie jest. – Polska jest jedynym uczestnikiem koalicji antyhitlerowskiej, która straciła swoje rdzenne ziemie. My nie podważamy decyzji społeczności międzynarodowej dotyczącej granic, ale uważamy, że tym bardziej mamy obowiązek zadbać o Polaków, którzy zostali na tych terenach. Powinniśmy umożliwić im kultywowanie języka, kultury, tradycji i religii – tłumaczył Łukasz Abgarowicz.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowa dwojga szefów partii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2007 07:47
Mamy bieżące kontakty na rozmaitych poziomach z siostrzanymi partiami. CDU jest naszą siostrzaną partią, również należy do EPP. Angela Merkel jest szefem tej partii i kontakty od czasu do czasu o charakterze partyjnym między Angelą Merkel a Tuskiem są.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewskie media: zmniejsza się napięcie na linii Warszawa - Wilno

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 09:51
Wpływowy litewski tygodnik cytuje wiceminstra spraw zagranicznych i byłego ambasadora Litwy w Polsce Eligijusa Mailunasa, który zauważa poprawę stanowiska dyplomacji polskiej, dotyczącego relacji z Litwą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef litewskiego MSZ: Polska myśli jak Litwa

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 19:15
Audronius Azubalis podkreślił, że Polska pozostaje w wielu kwestiach jednym z najważniejszych państw o poglądach zbieżnych z poglądami Litwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwini boją się Polaków (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 07:15
Prof. Roman Kuźniar (doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych): Nie potrafimy zapewnić naszych litewskich partnerów, że ze strony Polaków nic im nie grozi.
rozwiń zwiń