X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lekarze oszukują, by pomóc choremu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 08:05
Prof. Janusz Heitzman (Polskie Towarzystwo Psychiatryczne): Ponad 50 mln ludzi na świecie cierpi na schizofrenię. Mniej niż jedna piąta otrzymuje wymaganą pomoc.
Audio

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia 20 proc. dzieci i młodzieży ma kłopoty psychiczne na tyle poważne, że wymagają one profesjonalnego leczenia.

Szacuje się, że tylko w samej Europie ponad 27 proc. dorosłych ludzi doświadcza przynajmniej jednego rodzaju choroby psychicznej. W Polsce liczba osób z takimi zaburzeniami rośnie, a lekarze alarmują, że obowiązujące u nas procedury ograniczają dostęp chorych do najskuteczniejszych i bezpiecznych leków.

Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, powiedział w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia"), że osoby chore psychiczne w naszym kraju nie mają równego dostępu do leczenia.

– Ludzie, którzy mają rozpoznaną bardzo poważną chorobę, taką jak schizofrenia, mogą otrzymywać najnowsze, refundowane leki, które są skuteczne i nie dają objawów ubocznych. Choroby tej nie rozpoznaje się jednak od razu, niekiedy czas rozpoznania trwa sześć miesięcy. Co jednak zrobić do tego czasu z pacjentem, u którego podejrzewamy schizofrenię lub psychozę – zastanawiał się ekspert.

Jego zdaniem lekarze mają w takiej sytuacji nie lada dylemat, gdyż nie wiedzą, czy przepisywać takiemu pacjentowi drogie, nierefundowane leki, czy czekać na to, aż jego stan się pogorszy i wtedy dokonać diagnozy. Ekspert dodał, że człowiek chorujący na psychozę najczęściej jest biedny, nie pracuje albo już jest na rencie.

– Lekarze w takich przypadkach są najczęściej w konflikcie sumienia, gdyż zgodnie z przepisami nie można przepisywać nowoczesnych leków u tych pacjentów, w związku z tym mogą im, co najwyżej, polecić leki starej generacji, które źle na nich oddziaływają – zaznaczył Janusz Heitzman.

Jak twierdził, koszt nowoczesnych lekarstw nie jest duży dla budżetu państwa, a straty, jakie z powodu ich nieprzepisania ponosi indywidualny człowiek, jego rodzina i państwo, gdyż ten człowiek jest nieproduktywny, są ogromne.

Rozmawiał Henryk Szrubarz.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alzheimer to nasza przyszłość (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 09:06
Prof. Maria Barcikowska (Klinika Neurologii CSK): Liczba chorych ma się wkrótce potroić, a w Polsce wciąż nie ma planu pomocy i leczenia osób cierpiących na Alzheimera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy osoba, którą kochamy, niknie w oczach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 19:06
Prof. Tadeusz Parnowski (Narodowy Plan Alzheimerowski): Choroba Alzheimera nie dotyczy tylko chorego, ale też grona osób, które muszą się nim zajmować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wziąłeś leków? Komputer "doniesie" lekarzowi

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:52
W Zawierciu ruszył nowoczesny system medycznego monitoringu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jackson zmarł przez odwyk? Zeznania lekarza

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 06:00
Lekarz Michaela Jackson oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci piosenkarza, twierdził, że chciał go pomóc mu odstawić silny lek znieczulający, jaki podawał mu przez dwa miesiąc.
rozwiń zwiń