Dopuśćmy poglądy, z którymi się nie zgadzamy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 17:57
Prof. Ireneusz Krzemiński (UW): Jestem za tym, by zorganizować kontrmanifestację do Marszu Niepodległości, a nie walczyć, by go zakazano.
Audio

– To smutne, że Polacy zbierają się pod sztandarami ugrupowania, które jednoznacznie dzieli ludzi – mówi prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog z UW, podkreślając, że ONR jest organizacją o skrajnych nacjonalistycznych poglądach. – Polacy powinni już wiedzieć, że współpraca między narodami, szacunek dla innych przynosi więcej korzyści nam wszystkim – dodaje. Jego zdaniem to niedobrze, że w organizowanym przez ONR Marszu Niepodległości pójdą też osoby powszechnie znane i szanowane (np. prof. Jan Żaryn, Paweł Kukiz).

Cytuje jednak Alexisa de Tocqueville'a, który twierdził, ze społeczeństwu bardziej się opłaca dopuścić do głosu nawet najbardziej obrzydliwe poglądy niż je cenzurować. – Zepchnięte do podziemia mogą zdobyć więcej zwolenników – tłumaczy.

>>>Pełny zapis rozmowy

Dlatego, jak mówi, nie należy domagać się zakazania marszu, ale można wyrazić przeciwko niemu sprzeciw, np. poprzez zorganizowanie kontrpochodu. – Jest to zresztą metoda prawicy, która w ten sposób protestowała przeciwko manifestacjom gejów i lesbijek – mówi gość Jedynki.

Jego zdaniem konflikt dotyczący marszu dotyka bardzo istotnych podziałów między Polakami. Zachęca, by zacząć otwarcie dyskutować na ten temat. – Dla przykładu, nie można negować zasług Dmowskiego dla powstania narodowego państwa polskiego, ale jego ideologia, m.in. państwa opartego na antysemityzmie, absolutnie się skompromitowała – twierdzi Krzemiński. Dodaje, że drażni go, iż w stolicy istnieje rondo nazwane imieniem przywódcy endecji.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

Czytaj także

"Władze powinny być na czele marszu"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 07:52
Według szefa SLD na radykalne marsze nie powinno być pozwolenia. A jeśli już do nich dojdzie, na czele kontrmarszu mogą stanąć władze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajmą się starciami z 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 10:30
Wydarzeniami, które miały miejsce w Warszawie w Święto Niepodległości zajmie się niebawem sejmowa komisja spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chłopcy w garniturach czy skinheadzi?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 18:08
Rafał i Łukasz (Porozumienie 11 Listopada): Warto sprawdzić, kim są ludzie, którzy będą szli przez Warszawę 11 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy przyjadą zablokować Marsz Niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 12:20
Członkowie ultralewicowych organizacji przyjadą do Polski, by zablokować demonstrację Młodzieży Wszechpolskiej i ONR - donosi "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

KRRiT: nie było apelu o bojkot Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 17:55
Rada nie dopatrzyła się naruszenia prawa w programie TVP2 "Pytanie na śniadanie", w którym - zdaniem organizatorów Marszu - zwrócono się do telewidzów z apelem o udział w blokadzie tej manifestacji.
rozwiń zwiń