O krzyżu, prokuratorach i powyborczych rozliczeniach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 19:22
Wniosek o usunięcie krzyża z Sejmu nie podoba się żadnemu z przedstawicieli największych partii.
Audio
  • O krzyżu, prokuratorach i powyborczych rozliczeniach

– O takich rzeczach powinno się dyskutować wewnątrz partii – tak Maks Kraczkowski (PiS) komentuje wypowiedź Zbigniewa Ziobry o tym, że PiS powinien się podzielić na dwie partie, by zagospodarować prawicowych wyborców.

Włodzimierz Czarzasty ("Stowarzyszenie Ordynacka") mówi, że zarówno PiS, jak i SLD mają swoje kłopoty po klęsce wyborczej i takie wypowiedzi to normalny element powyborczych rozliczeń. Choć, jego zdaniem, Zbigniew Ziobro ma dostatecznie dużo charyzmy, by rozbić Prawo i Sprawiedliwość.

– Koledzy w PiS muszą zapomnieć, że społeczeństwo kiedykolwiek da im samodzielną władzę. I teraz działać tak, żeby uzyskać zdolność koalicyjną, którą w tej chwili mają zerową – radzi Eugeniusz Kłopotek z PSL. Zapewnia też, że koalicja PO-PSL jest już niemal uzgodniona. Nie porozumiano się wprawdzie co do obsady resortu pracy, ale nie przeszkodzi to w ogłoszeniu koalicji między 8 a 22 listopada.

Według Maksa Kraczkowskiego prawo w Polsce jest interpretowane na korzyść rządzących. Przed wyborami opinia prokuratury była taka, że prokurator w stanie spoczynku może sprawować mandat poselski. Teraz okazuje się, że nie.

>>>Pełny zapis debaty

Według Włodzimierza Czarzastego i Eugeniusza Kłopotka dobrze, że ta kwestia zostanie rozstrzygnięta przed Sąd Najwyższy, bo być może mamy do czynienia z luką w prawie. Nie wykluczają, że dwaj posłowie PiS, których mandaty z tego powodu wygasły, wygrają przed sądem.

– Dziś krzyż, jutro związki partnerskie, a pojutrze marihuana – przewiduje Eugeniusz Kłopotek. – Ale my szybko to zastopujemy. Wnioski mogą sobie składać, a krzyż będzie wisiał – twierdzi poseł PSL. Kraczkowski podkreśla, że krzyż to temat zastępczy, "czysty populizm". Traktowanie sprawy krzyża w sposób happeningowy nie podoba się także Włodzimierzowi Czarzastemu z lewicy. – Oczywiście czeka nas dyskusja o roli Kościoła w państwie. Tyle, że nie w ten sposób... – dodaje.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politycy o wniosku Palikota: modlić się można, a przeszkadza krzyż?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 16:00
Józef Zych uważa, że nie ma podstaw prawnych, by zrealizować postulat nowo wybranych posłów. Leszek Miller nie widzi szans powodzenia - sam chciał zdjąć krzyż 14 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyż niezgody

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 20:00
Prof. Zbigniew Mikołejko (PAN): Polskie ustawodawstwo powinno dokładnie sprecyzować, gdzie może wisieć krzyż, a politycy i urzędnicy powinni się do tych przepisów stosować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Religioznawca o krzyżu: Wałęsa powinien siedzieć cicho

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 16:00
Religioznawca profesor Zbigniew Mikołejko uważa, że trzeba sprecyzować zasady rozdziału Kościoła od Państwa w polskiej konstytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot: "robi się to, w co człowiek wierzy"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 10:18
Przewodniczący Ruchu Palikota jeszcze dwa lata temu przyznawał, że krzyż jest symbolem Polski. Dziś twierdzi, że nie. "Krzyż upartyjniono" - mówi w Trójce.
rozwiń zwiń