X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Udar kontra profilaktyka (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 08:15
Dr Adam Kobayashi (neurolog): W 80-90 proc. przypadków udarowi można zapobiegać.
Audio
Udar kontra profilaktyka (wideo)
Foto: SXC

Co roku 70-80 tys. Polaków doznaje udaru mózgu. Na świecie jest to trzecia co do częstości występowania przyczyna zgonów.

– Rozróżniamy udary niedokrwienne, gdy naczynie zostaje zamknięte, np. przez blaszkę miadżdżycową, i krew do niego nie dopływa. To 80-90 proc. udarów. Pozostałe to udary krwotoczne, gdy naczynie pęka, czyli klasyczny wylew – tłumaczy dr Adam Kobayashi z Instytut Psychiatrii i Neurologii.

Pierwsze objawy zaczyna się dostrzegać, gdy już dojdzie do uszkodzenia naczynia. Udarowi nie towarzyszy ból. Najczęściej pojawia się drętwienie lub niedowład jednej z kończyn, opadanie kącika ust, trudności w mówieniu. – Pacjenci czasami bagatelizują te objawy. Tymczasem należy natychmiast wezwać pogotowie.

Gość Jedynki podkreśla znaczenie profilaktyki: zdrowego odżywiania, ruchu, niepalenia papierosów, kontroli poziomu cukru i cholesterolu.

Jak dodaje, niewiele osób jest świadomych, że pochodzące z niemieckiego powiedzenie: "niech szlag cię trafi" oznacza tak naprawdę groźbę udaru!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu.

Rozmawiał Mariusz Syta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kawoszki rzadziej przechodzą udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 08:00
Kobiety, które wypijają filiżankę kawy dziennie, rzadziej przechodzą udar mózgu niż panie spożywające jej mniej lub wcale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbajmy o zęby (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 08:41
Dr Anna Lella (Naczelna Rada Lekarska): Schorzenia jamy ustnej znajdują się na czwartym miejscu wśród chorób najbardziej kosztownych w leczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były polski premier z udarem mózgu trafił do szpitala. "Stan się poprawia"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 14:20
Były premier Jan Olszewski od piątku przebywa w szpitalu z powodu udaru mózgu - poinformowała jego żona Marta Olszewska. Według niej stan chorego się poprawia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedni się przejadają, inni - nie dojadają (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 08:48
Dr Stanisław Kłęk (prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego): 70 proc. Polaków cierpi na zaburzenia stanu odżywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 22 latach będzie mogła normalnie otworzyć usta

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 06:00
Powodzeniem zakończyła się trwająca ponad 12 godzin pierwsza w Polsce operacja wszczepienia jednocześnie dwóch stawów skroniowo-żuchwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze oszukują, by pomóc choremu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 08:05
Prof. Janusz Heitzman (Polskie Towarzystwo Psychiatryczne): Ponad 50 mln ludzi na świecie cierpi na schizofrenię. Mniej niż jedna piąta otrzymuje wymaganą pomoc.
rozwiń zwiń