Polska podzielona

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 13:43
Jan Lityński (doradca Prezydenta RP): To, że Polacy 11 listopada stanęli po dwóch stronach barykady, jest bardzo smutne.
Audio

- Skrajna prawica jest znana z tego, że tworzy bojówki. Jeśli demonstracje organizuje ONR, którego tradycją jest wszczynanie burd, to takiego przebiegu wydarzeń można się było spodziewać - twierdzi Jan Lityński, doradca prezydenta Komorowskiego. Choć, jak mówi, sympatyzuje z tymi, których oburza działalność i ideologia ONR, jego zdaniem organizowanie kontrmanifestacji nie było dobrym pomysłem. - Zwłaszcza hańbą jest zapraszanie niemieckich antyfaszystów, którzy wyglądają jak faszyści - mówi. Jego zdaniem 11 listopada powinien być dniem radosnego święta, które jednoczy Polaków. To nie był dobry dzień na stawanie po dwóch stronach barykady.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

W opinii Lityńskiego 11 listopada uwidocznił się także problem Polaków, którzy są na marginesie życia społecznego. - W Polsce mamy 20-30 proc. ludzi, którzy rodzą się w rodzinach gorszych i od najmłodszych lat lokowani są poza głównym nurtem życia - tłumaczy gość Jedynki. Mówi, że trzeba coś z tym zrobić, bo w tych ludziach narasta frustracja, dlatego wychodzą na ulice i demolują. - Powodem jest m.in. niski poziom społecznego zaufania, do siebie nawzajem i do instytucji państwa - tłumaczy.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Czytaj także

Tusk: sprawcy zamieszek zostaną ukarani

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 14:23
- 30 sędziów jest do dyspozycji, gotowych do najszybszego sposobu reagowania - oświadczył premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizatorzy Marszu: potępiamy bandytów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 17:50
Robert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, potępił wszelkich ekstremistów, którzy walczyli z policją 11 listopada w centrum Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukiz: Polska może ponownie zniknąć z mapy świata

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 12:40
Może więc ta niepodległość wcale nie jest nam do niczego potrzebna, skoro nie potrafimy się z niej cieszyć i jej szanować – zastanawia się muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot: złożymy przeciwko Kaczyńskiemu wniosek do komisji etyki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 12:38
Ruch Palikota chce, by komisja zbadała postępowianie lidera PiS, które członkowie ruchu określają jako "sianie narodowej nienawiści".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachowanie służb 11 listopada było dziwne

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 12:06
Łukasz Warzecha ("Fakt"): Im więcej dowiaduję się o tym, jak wyglądała sytuacja 11 listopada, tym większe mam wrażenie, że służby nie zdały egzaminu przed Euro 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosujmy prawo zamiast je zmieniać

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:30
Prof. Monika Płatek (prawniczka): Nie wykorzystujmy wydarzeń z 11 listopada aby "przykręcić śrubę". Powinniśmy uważać, bo wtedy wszyscy stracimy – ze społeczeństwa otwartego, będziemy zmierzać ku totalitaryzmowi, od którego tak bardzo chcieliśmy odejść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między patriotyzmem a homoseksualizmem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 12:52
O pierwszych dniach funkcjonowania Sejmu, wydarzeniach 11 listopada, politycznych przymiotach Roberta Biedronia i szansach na przetrwanie euro dyskutują publicyści.
rozwiń zwiń