5 mln Polaków może cierpieć z powodu tej choroby

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 11:22
Objawy to dokuczliwy ból głowy, uczucie rozbicia, niedrożność nosa. Jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konieczna jest operacja. Sprawdź, czy Ty nie chorujesz...
Audio
  • 5 mln Polaków może cierpieć z powodu tej choroby

Choć zapalenie zatok wydaje się stosunkowo niegroźnym schorzeniem, potrafi bardzo utrudnić życie.

– Zapalenie zatok jest chorobą sezonową w okresie jesiennym – mówi prof. Antoni Krzeski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kiedy infekcja górnych dróg oddechowych przechodzi w stan przewlekły, co dzieje się w przypadku 2 proc. chorych, męczy ich kaszel, długotrwały katar i problemy z oddychaniem; cierpienie staje się duże, a leczenie – kosztowne.

Gość radiowej Jedynki przestrzega, by nie bagatelizować przeziębień, kaszlu i innych infekcji górnych dróg oddechowych. – Jeżeli katar trwa dłużej niż siedem dni, trzeba skorzystać z pomocy doktora, aby ten rozwijający się stan zapalny od razu leczyć, nie czekać, aż "samo" przejdzie – przekonuje prof. Krzeski. I zaleca na zimę czapkę, ponieważ zatoki lubią ciepło. – Jeżeli ktoś ma predyspozycje genetyczne do zapalenia zatok przynosowych, tym bardziej noszenie czapki jest konieczne – mówi.

Długotrwałe, nieleczone zapalenie zatok może spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak chroniczne bóle twarzy i głowy, może doprowadzić do utraty wzroku czy zapalenia opon mózgowych.

Rozmawiała Alicja Dusza.

(ed)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna dieta cud. Jesz, jesz, jesz… i nie tyjesz!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 12:30
Wraz z nastaniem zimna nasze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta. Jemy i niestety tyjemy. Sprawdź, jak się odżywiać, żeby żołądek był syty, a sylwetka - wyśmienita.
rozwiń zwiń