Czy ktoś powie: "Donaldzie, robisz źle"?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 20:50
O tym, czy premier zbudował rząd z zauszników i co w praktyce oznaczają dla Polaków zapowiedziane reformy - dyskutują politycy.
Audio

Poseł Maciej Orzechowski z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że będzie to rząd mocnych osobowości. Jest jednak w tej opinii odosobniony.

– To będzie bardzo słaby rząd. Jak można filozofa stawiać na czele resortu sprawiedliwości – dziwi się Włodzimierz Czarzasty ze Stowarzyszenia Ordynacka. Cieszy go za to odejście Julii Pitery i Cezarego Grabarczyka.

Zgadza sie z nim wyrzucony właśnie z PiS Jacek Kurski ("Solidarna Polska"). – Wszystkie nominacje są podporządkowane komfortowi i umacnianiu pozycji Donalda Tuska. Oleksy i Miller mieli Cimoszewicza, Kaczyński miał Dorna, a Tusk kiedyś – Schetynę. Teraz nie będzie nikogo, kto by powiedział "Donaldzie, robisz źle" – tłumaczy Kurski. Nominacji broni Maciej Orzechowski: – Platforma Obywatelska posiada duże zasoby kadrowe i się z nimi nie rozstaje – mówi. Wytyka też opozycji ostatnie ruchy kadrowe i chwali sukcesy ostatniego rządu w kwestii budowy autostrad.

>>>Przeczytaj pełny zapis debaty

– Jeżeli jeszcze pół roku temu się zastanawialiśmy, czy litr benzyny będzie kosztował 5 zł, a teraz kosztuje 5,5 zł, jeśli edukacja szwankuje, administracja nie funkcjonuje, to tylko pogratulować – mówi Włodzimierz Czarzasty. Jacek Kurski zwraca uwagę, że przed wyborami żyliśmy na zielonej wyspie, a w dniu expose obudziliśmy się w kraju zatopionym w kryzysie. – Tusk jest mocny dla słabych, a słaby – dla silnych. Zwiększa obciążenia dla rolników, a nie jest w stanie wywalczyć dla nich równych europejskich dopłat w Brukseli – argumentuje Kurski.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(lu)

Czytaj także

Kaczyński: trzeba zapłacić cenę za rządy PO

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 16:43
Jarosław Kaczyński oświadczył, że PiS jest stanowczo przeciwko wejściu Polski do strefy euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot do Tuska: skasował pan Schetynę, więc...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 17:18
Komentując piątkowe expose, lider Ruchu Palikota podkreślił, że szef rządu nie przedstawił wizji realnego rozwoju Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PSL zapewnia: nie chcemy straszyć ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 17:50
Przewodniczący klubu PSL Jan Bury mówił podczas debaty nad expose premiera, że PO i PSL nie przyszły do Sejmu straszyć ludzi, ale mówić prawdę, nawet tę trudną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose pełne konkretów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 17:53
Marek Borowski (senator): Po raz pierwszy, jak sięgam pamięcią, w expose była mowa głównie o konkretnych propozycjach i to propozycjach z szeroko rozumianej dziedziny finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller chce współpracować z Platformą

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 18:39
Szef klubu SLD zadeklarował w imieniu Sojuszu wolę współpracy z rządem premiera Donalda Tuska w najważniejszych sprawach dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose nie powala

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 19:41
Prof. Wawrzyniec Konarski (UJ): W sensie kompozycyjnym expose było bardzo dobre, ale niewiele w nim konkretów.
rozwiń zwiń