Załóż czapkę!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 12:15
Głowa w naszym organizmie pełni taką samą funkcję jak chłodnica w samochodzie. Dlatego trzeba ją zabezpieczyć przed zimnem – przekonuje młodszych i starszych dr Leszek Marek Krześniak.
Audio
Załóż czapkę
Foto: (źr. MySpace)

Przez skórę głowy tracimy najwięcej ciepła, ponad 40 proc. Dlatego noszenie czapki jest takie ważne – tłumaczy dr Leszek Marek Krześniak. Gdy głowa marźnie, dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych nie tylko na skórze czaszki, lecz także okolicznych, np. w gardle. To dla drobnoustrojów idealna okazja, by zaatakować. Dlatego szybko pojawia się drapanie w gardle i chrypka.

– Trudno ustalić granicę temperatury, poniżej której powinniśmy nosić nakrycie głowy. Zwłaszcza że najmocniej chłodzi wiatr. Powinniśmy wkładać czapkę zawsze wtedy, gdy odczuwamy termiczny dyskomfort – tłumaczy dr Krześniak. Niebieskoocy i blondyni lepiej tolerują zimno, osoby o ciemnej karnacji i tęczówkach – gorzej. Gość "Czterech pór roku" przypomina, by zwracać uwagę na osoby starsze. O ile młodzież odczuwa już wahania temperatury rzędu 0.8 C, to ludziom starszym potrzeba 2.5 C, by organizm zareagował. W takiej sytuacji łatwo się wychłodzić. Uważać powinny też osoby chore na serce, reumatyzm i – oczywiście – cierpiące na zapalenie zatok.

Oprócz czapki w chłodne dni trzeba tez pamiętać o zjedzeniu śniadania, ciepłych butach i rękawiczkach, a przez cały rok, hartować się. – Warto zażywać naturalna witaminę C, np. sok z róży. Jeśli pijemy co pół godziny kieliszek, możemy przeziębienie zlikwidować w ciągu jednego dnia. Zaziębiają się ci, którzy nie mają odpowiedniego składu flory bakteryjnej, dlatego korzystne są probiotyki, domowy kefir, jogurt – przekonuje specjalista.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mroźne zawody

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 07:34
Gdy pracujesz na dworze, należy się ciepła herbata i... koksownik
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżety na przeszywające zimno

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 14:28
Grzejąca poduszka w kształcie serca, napój rozgrzewający w opakowaniu przypominającym kroplówkę czy podgrzewacz do kubków na USB – to przykładowe gadżety, które pomogą nam rozgrzać się w chłodne dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 mln Polaków może cierpieć z powodu tej choroby

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 11:22
Objawy to dokuczliwy ból głowy, uczucie rozbicia, niedrożność nosa. Jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konieczna jest operacja. Sprawdź, czy Ty nie chorujesz...
rozwiń zwiń