Czad zabija!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 15:39
Kpt. Piotr Cholajda (Państwowa Straż Pożarna): Akcja "Nie dla czadu" już przynosi efekty. Coraz więcej instytucji chce ostrzegać przed tlenkiem węgla.
Audio

– Jest olbrzymi odzew nie tylko ze strony instytucji państwowych, ale także firm ubezpieczeniowych, stowarzyszeń lokatorskich – opowiada kpt. Piotr Cholajda z Państwowej Straży Pożarnej. Wspólna akcja strażaków i Polskiego Radia ma na celu uświadomienie zagrożenia, jakim jest tlenek węgla. To bezwonny gaz, który wydziela się wskutek procesu niedokończonego spalania. Przy niskim stężeniu powoduje omdlenia, przy wysokim – nawet natychmiastowy zgon.

– Nie dość, że go nie czujemy, to jeszcze czad usypia naszą czujność. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni, ospali, nic nam się nie chce. Kładziemy sie do łóżka zamiast natychmiast otworzyć okno – opowiada gość Jedynki. Chciałby, by w akcję włączyły się spółdzielnie mieszkaniowe, gdyż to one są zazwyczaj instytucją pierwszego kontaktu, gdy pojawia się zagrożenie tlenkiem węgla. To od nich zależy też konserwacja oraz wymiana instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych.

– Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile ofiar pochłania CO2 – przestrzega funkcjonariusz Straży Pożarnej. O zagrożeniu mówi się zwykle, gdy giną całe rodziny; śmierci jednej czy dwóch osób nawet nikt nie nagłaśnia. Jak wynika z europejskich statystyk, do zatrucia najczęściej dochodzi w kuchni, pokoju stołowym, garażu lub kotłowni.

Rozmawiał Henryk Szrubarz.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wygraj czujniki czadu w konkursach Jedynki!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 15:39
Rusza kampania "Nie dla czadu". W Jedynce dowiesz się, jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla. Można wygrać czujniki dymu i tlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka mówi "nie" dla czadu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 17:58
Radiowa Jedynka włączyła się w kampanię profilaktyczno-edukacyjną, której celem jest informowanie o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program 1 Polskiego Radia wspiera kampanię "Nie dla czadu"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 15:00
Program 1 Polskiego Radia włączył się w kampanię profilaktyczno-edukacyjną "Nie dla czadu". Akcja informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla potrwa do marca przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia: 18 osób zatruło się tlenkiem węgla

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 10:02
Do zdarzenia doszło podczas imprezy urodzinowej. Wszystkie osoby - wśród nich troje dzieci - zostały przewiezione do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tlenek węgla jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 14:49
Bezbarwny i bezwonny cichy zabójca zaskakuje naukowców. Najnowsze wyniki badań pokazują, że w wielkich miastach czad działa jak narkotyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zauważyć niezauważalne

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 20:11
Jest bezwonny, bezbarwny, bez smaku i dlatego tak bardzo niebezpieczny. Powinniśmy wiedzieć, jak działa ów cichy, niewidzialny zabójca.
rozwiń zwiń