Sowa z książką w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 11:57
Polska kuchnia to daleko więcej niż schabowy z kiszoną kapustą – zapewnia mistrz kulinarny Robert Sowa.
Audio

Gość "Czterech pór roku" przedstawia słuchaczom radiowej Jedynki przepisy zawarte w swojej nowej książce kucharskiej. Niektóre z nich brzmią bardzo egzotycznie, choć oparte są w dużej mierze na regionalnych daniach z Małopolski, Kaszub i Podlasia.

Właściwie można by powiedzieć, że proponowane przez szefa kuchni przepisy są wariacjami na temat kuchni polskiej. Bo czyż nie znamy świetnie np. gołąbków? Wiadomo, że są z mięsem i ryżem, ale już nadziewane kaszą gryczaną lub jaglaną usmażoną wcześniej ze słoninką, to coś zupełnie nowego. A brzmi apetycznie, prawda?

Robert Sowa proponuje także przepis na pasztet wiejski z bakaliami i rydzami, podawany ze specjalną galaretką. Taki pasztet nie dość, że smakuje wybornie, to jeszcze pięknie wygląda. A wiejskie kiełbasy – na przykład biała duszona z plastrami czosnku i cebuli podawana z chlebem orkiszowym lub z ciemnym zdrowym chlebem pachnącym kminkiem... Dania prezentowane przez Roberta Sowę powstawały często, jak twierdzi sam mistrz, na trasach koncertowych "Lata z Radiem", w czym wielokrotnie uczestniczył. Znajdziemy także przepisy na tradycyjne kiszonki, smakowite wiejskie kiełbasy przyprawiane majerankiem, ale też dowiemy się, jak przyrządzić wątróbkę na słodko, na przykład z piernikiem.

Na deser natomiast mistzr proponuje oryginalny przepis, który zaczyna się tak: gotujemy buraczki w łupinach, do tego dodajemy wino podgrzane z przyprawami korzennymi i miodem... Zresztą, posłuchajcie Państwo sami!

O smakach, smaczkach i dosmaczaniu – rozmawiali Marta Kielczyk i Zygmunt Chajzer.

(ks)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przyszłość, aż palce lizać

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 13:21
Czyli o profesji kucharza słów kilka. W Czwórce rozmawiamy o konkursie dla młodych kucharzy.
rozwiń zwiń