Cały świat solidaryzował się wtedy z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 18:30
TVP Historia w rocznicę stanu wojennego pokaże amerykański show, który powstał w kilka tygodni po 13 grudnia 1981 roku, w geście solidarności z Polakami.
Audio

– Po raz pierwszy w Polsce na antenie telewizyjnej będzie można zobaczyć show, który miał premierę dokładnie 30 lat temu w USA – wyjaśnia gość radiowej Jedynki Anna Kwiatkowska, dziennikarka TVP Historia.

Jak zaznacza, program nagrano w Stanach Zjednoczonych, ale wziął w nim udział cały świat, jednego dnia – 30 stycznia 1982 roku. Właśnie wtedy administracja Ronalda Reagana ogłosiła Dzień Solidarności z Polską.

Na show przybyli znamienici goście, wielcy polscy twórcy. Wśród nich był także Czesław Miłosz, który recytował swoją poezję zarówno po polsku, jak i po angielsku.

W programie wystąpiło aż piętnastu prezydentów i premierów, m.in. Ronald Reagan, Francois Mitterand i Margaret Thatcher. – Byli także premierzy Japonii, Norwegii czy Turcji – wszyscy politycy, którzy wówczas decydowali o losach świata – podkreśla dziennikarka.

Zjawił się również aktor Kirk Douglas. Twórcy show pokazali zdjęcia z jego pobytu w Łódzkiej Szkole Filmowej, kiedy to Douglas uczył młodych polskich adeptów aktorstwa, jak należy grać w westernach i "prać po gębach".

Anna Kwiatkowska przypomina, że program powstał zaledwie sześć tygodni po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. – W 30 lat po wprowadzeniu stanu wojennego na antenie TVP Historia będzie miało miejsce niesamowite wydarzenie – zachęca dziennikarka.

"Żeby Polska była Polską" w TVP Historia we wtorek13 grudnia 2011 roku o godzinie 20.10.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(ah)

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio uruchamiło specjalny serwis tematyczny. Zapraszamy na stronę stanwojenny.polskieradio.pl

Czytaj także

Jaruzelski chciał pełnego monopolu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:05
Prof. Rafał Habielski (historyk): Generał chciał przywrócić czystość doktrynalną systemu, która została zaburzona przez powstanie Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13 grudnia z Radia wychodzono tylko przez okno WC

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 14:00
Znalazłem toaletę, w której było otwarte okno i wyskoczyłem. Kiedy okazało się, że nikt mnie nie zauważył, poszedłem do domu - wspomina dyżur 13 grudnia 1981 roku spiker Andrzej Krusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa z Jarosławem Sellinem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 12:15
rozwiń zwiń