Sauna - upał który leczy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 13:00
Sauna to relaks, odprężenie oraz kuracja temperaturą. Aby w pełni wykorzystać jej dobrodziejstwa, należy pamiętać o kilku zasadach.
Audio

Z łaźni parowych korzystali już Rzymianie. Było to miejsce spotkań, rozmów i załatwiania interesów. Fanami saun nie od dziś są Finowie. Dla nich to świątynia ciała i duszy. Moda na ciepłe kąpiele dotarła również do Polski i zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. O tym, jak należy korzystać z saun, opowiada Joanna Chatizof, kosmetolog i specjalista ds. promocji zdrowia.

Sauna jest świetnym sposobem na przystosowanie organizmu do zmiennych temperatur. Raz jesteśmy wystawieni na działanie gorącego powietrza, by potem zmienić klimat na bardziej chłodny. Taki zabieg pomaga zwiększyć nasza odporność. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, jak właściwie korzystać z sauny. - Jej działanie, wbrew pozorom, nie polega wyłącznie na przebywaniu w wysokiej temperaturze. Zapomina się o tym, że wysoką temperaturę należy stosować naprzemiennie z zimną. Po wyjściu z sauny należy się schłodzić - przekonuje w radiowej Jedynce Joanna Chatizof.

Sauna działa leczniczo na nasz organizm. Stymuluje krążenie. Dzięki temu lepiej ukrwione są narządy wewnętrzne. Ponadto, pocąc się, oczyszczamy organizm i wydalamy toksyny. Przebywanie w saunie podnosi także temperaturę ciała, co przyśpiesza proces przemiany materii. Gość "Czterech Pór Roku" zauważa, że wzrasta wtedy bicie serca do 120 uderzeń na minutę i jest to optymalne tętno przy ćwiczeniach odchudzających.

Aby bezpiecznie korzystać z sauny, należy pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli mamy problemy z sercem, przy schładzaniu nie należy polewać klatki piersiowej ekstremalnie zimną wodą, lecz zacząć od temperatury pośredniej. Ponadto do sauny nie wolno wchodzić z mokra głową, żeby nie uległa przegrzaniu. - Jeśli decydujemy się na wejście z mokrą głową, należy owinąć ją ręcznikiem - wyjaśnia Joanna Chatizof.

Rozmawiali Sława Bieńczycka i Zygmunt Chajzer.

(mg)

Czytaj także

Oglądanie meczu nago w saunie na stadionie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 10:29
Mecz pomiędzy Szwecją i Finlandią, będący eliminacją do Euro 2012, można obejrzeć w specjalnej saunie na stadionie Rasunda w Sztokholmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie przegrzewaj się!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:39
Dr Katarzyna Bukol Krawczyk: Optymalna temperatura w pokoju dziennym to 21 stopni, w sypialni wystarczy 19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, ile powinieneś ważyć

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 16:00
Prawidłowa waga to nie tylko niezły wygląd. To najczęściej także informacja, że nie cierpimy na jakieś poważne schorzenia. Dlatego warto sprawdzić, co mówią o nas nasze kilogramy.
rozwiń zwiń