Nie dla czadu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 16:10
Nawet opalany drewnem kominek może być źródłem śmiercionośnego czadu - przestrzegają funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.
Audio

– Tlenek węgla jest substancją bezwonną, nie widzimy także, że się wydziela. Jedynym sygnałem jest nasze pogarszające się samopoczucie – mówi mł. kpt. Michał Konopka z warszawskiej Państwowej Straży Pożarnej. Niestety, gdy śpimy, nie dostajemy nawet takiego sygnału. Dlatego powinniśmy zainstalować czujnik tlenku węgla nie tylko wtedy, gdy mamy w domu instalację gazową: także w przypadku posiadania kominka.

– Bardziej zaawansowane modele mają opcję informowania nas o alarmie, jaki miał miejsce podczas naszej nieobecności – dodaje mł. kpt. Jarosław Puławski ze stołecznej komendy PSP. Zachęca, żeby zakupić własnie taki.

Aby zapobiec zatruciu czadem, przede wszystkim warto zadbać o sprawną wentylację. – Nie chodzi o to, by otwierać na szeroko okna – tłumaczą goście Jedynki. Wystarczy je rozszczelnić i – pod żadnym pozorem – nie zaklejać otworów wentylacyjnych. Trzeba też, oczywiście, dbać o odpowiedni stan techniczny urządzeń grzewczych.

"Nie dla czadu" to wspólna akcja radiowej Jedynki i Państwowej Straży Pożarnej, która ma uświadomić zagrożenia związane z wydzielaniem tlenku węgla.

(lu)

Zobacz więcej na temat: Czad Rozmowy Jedynki zatrucie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedynka mówi "nie" dla czadu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 17:58
Radiowa Jedynka włączyła się w kampanię profilaktyczno-edukacyjną, której celem jest informowanie o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tlenek węgla jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 14:49
Bezbarwny i bezwonny cichy zabójca zaskakuje naukowców. Najnowsze wyniki badań pokazują, że w wielkich miastach czad działa jak narkotyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustrzec się przed cichym zabójcą

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 16:12
Jacek Gorzkowski (koordynator medyczny PSP): Ważne jest uświadomienie ludziom, jak zdradliwe może być zatrucie tlenkiem węgla i jakie konsekwencje może ponieść człowiek w wyniku zaczadzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czad zabija!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 15:39
Kpt. Piotr Cholajda (Państwowa Straż Pożarna): Akcja "Nie dla czadu" już przynosi efekty. Coraz więcej instytucji chce ostrzegać przed tlenkiem węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czad ulatniał się w bloku. 11 osób w szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 07:52
Jedenaście osób, wśród nich czworo dzieci, trafiło do szpitala, wskutek ulatniania się czadu w jednym z bloków w Siemianowicach Śląskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie montować czujniki czadu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 16:30
Czad może wydzielać się także w nowych urządzeniach, ostrzega kpt. Ariadna Koniuch z Państwowej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarżysko-Kamienna: 6 osób podtruło się czadem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 06:29
Wszyscy trafili do szpitala. Z budynku, w którym ulatniał się tlenek węgla ewakuowano kilkanaście osób.
rozwiń zwiń