Wolontariusze siłą napędową społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 18:50
Ewa Wolska (Ośrodek Pomocy Społecznej): Gdyby było więcej wolontariuszy, można by zrobić więcej.
Audio

– Nasz ośrodek opiekuje się tysiącem pięciuset rodzinami – mówi w radiowej Jedynce Elżbieta Wolska, pracownik socjalny z Ośrodka Pomocy Społecznej Warszawa Ochota.

W Ośrodku na Ochocie pracuje 30 osób, które nie są w stanie, bez wsparcia wolontariuszy, pomóc wszystkim czekającym na nich rodzinom.

– Zdajemy sobie sprawę, że są takie obszary, które są jeszcze niezagospodarowane przez wolontariuszy – podkreśla w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską. – Takich obszarów może być coraz więcej, bo jest coraz mniej środków finansowych na zadania pomocy społecznej – tłumaczy.

Jak podkreśla Wolska, zdaje sobie sprawę, że wolontariusze nie mogą zastąpić profesjonalnych pracowników opieki społecznej: – Chodzi o to, aby wolontariusze nabyli takie umiejętności, aby wspomagali pracę profesjonalistów – wyjaśnia.

W Ośrodku Pomocy Społecznej na Ochocie współpracuje około 50 wolontariuszy, którzy podpisali umowę współpracy z Ośrodkiem na dłużej niż 30 dni.

– Jest to młodzież ze szkół średnich i ponadpodstawowych, która chce pomagać swoim młodszym kolegom w nauce – tłumaczy Ewa Wolska. – Młodzież pomaga również ludziom starszym czy niewidomym.

Na antenie radiowej Jedynki trwa kampania pod nazwą Aktywna integracjawolontariat, jak pomagać rodzinom, która jest przygotowywana wraz z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej.

Rozmowę prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(ah)

Czytaj także

Słuch jest podstawą rozwoju człowieka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 17:15
Prof. Henryk Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu): W każdym okresie życia słuch jest podstawą komunikacji międzyludzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oburzeni" dzięki Internetowi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 07:00
Wszystko to, co nas dzisiaj intryguje, łącznie z kryzysem finansowym i tymi marszami, to jest sprawa nowoczesnych środków komunikacji, czyli Internetu - twierdzi prof. Janusz Czapiński (socjolog).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawcom czasami przeszkadza kobiecy brzuch

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 17:30
Zuzanna Dąbrowska: Niezależnie od tego, czy szefem jest kobieta, czy mężczyzna, to kierownik pracoholik nigdy nie zrozumie kobiety w ciąży.
rozwiń zwiń