Mały kraj na wielkie wakacje

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 10:00
Według legendy Pan Bóg, gdy tworzył Ziemię, zapomniał o Chorwatach. Żeby uratować sytuację, w ostatniej chwili dał im mały, ale za to najpiękniejszy kawałek na Ziemi.
Audio

Według innej opowieści Pan Bóg wcale o nich nie zapomniał. - Bóg dla siebie stworzył to miejsce, żeby mógł sobie odpocząć - mówi Bojan Baketa, szef Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji. Wszyscy, którzy kochają piękne widoki, spokój, wypoczynek, powinni w wakacje obrać kurs na Chorwację. Wiele zabytków, malownicze domy i błękitna woda kraju nad Adriatykiem przyciągają turystów ze wszystkich stron świata.

Zalet Chorwacji jest mnóstwo, szczególnie dla turystów z Polski. Ceny w sklepach są porównywalne. W wielu miejscach można dogadać się po polsku. W każdym kantorze można wymienić złotówki na chorwacką walutę albo na euro. - Można płacić kartą, można płacić euro. Nie ma formalności. Nie ma komplikacji. Staramy się nie utrudniać swojego życia i życia gości - zapewnia Bojan Baketa.

Gość "Czterch pór roku" mówi, że jest wiele rzeczy, które warto przywieźć jako pamiątkę z Chorwacji. - Polacy najczęściej przywożą to, czego nie można w publicznym radiu reklamować. Dziwię się, że nie została uruchomiona strona na Facebooku: "Jak wyglądają bagażniki polskich turystów po powrocie z Chorwacji" - śmieje się Bojan Baketa. - Na granicach nie ma szczegółowych kontroli, więc warto coś przywieźć, np… oliwę z oliwek. W Polsce nie kojarzy się, że Chorwacja jest potęgą jeśli chodzi o jakość oliwy - dodaje szef Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.

Rozmawiali Sława Bieńczycka i Roman Czejarek.

(mg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chorwacja daje przykład krajom Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 08:32
Konrad Niklewicz (rzecznik polskiej Prezydencji w Radzie UE): Wejście Chorwacji do UE pokazuje, że dla krajów Bałkanów ten proces jest możliwy i że można go przeprowadzić w ciągu zaledwie jednej dekady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone światło dla członkostwa Chorwacji w UE

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 16:58
Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego wyraziła zgodę na przyjęcie Chorwacji do Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wiedzą o Chorwacji więcej niż ja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 11:50
Wielu Polaków uważa, że Chorwacja jest idealnym miejscem do spędzania wakacji. Ambasador Chorwacji marzy, aby tak samo tłumnie odwiedzali Polskę jego rodacy.
rozwiń zwiń