Budżet na 2012 - za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 18:10
SLD chce złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i zaskarżyć nie sam projekt ustawy, ale tryb zgłaszania tego projektu.
Audio
Budżet na 2012 - za i przeciw
Foto: SXC

– Chcemy złożyć wniosek, ponieważ strona społeczna nie została zawiadomiona. Ustawa o Komisji Trójstronnej z 2001 roku mówi wyraźnie, że projekt ustawy budżetowej powinien być skonsultowany z pracodawcami, ale również ze stroną społeczną – stwierdził podczas Debaty w Jedynce Dariusz Joński (SLD).

Joński, oceniając budżet, stwierdził, że premier z jednej strony mówi, że zbliża się kryzys, a z drugiej strony szuka oszczędności wśród najuboższych. – Wśród emerytów i rencistów, wśród niepełnosprawnych, ale również wśród pracodawców i w konsekwencji – pracowników – zauważył gość Jedynki. – Jeśli chodzi o bezrobotnych, to wiemy, że fundusz pracy zostanie zmniejszony. A przecież każdy z nas płaci ponad dwa procent składki po to, żeby jak straci pracę, mógł pójść do urzędu pracy i dostać propozycję aktywizacji – tłumaczył Dariusz Joński. Jak poinformował polityk, Fundusz Pracy już w tym roku został zmniejszony o 60 proc. – W tym roku pieniądze z Funduszu skończyły się w czerwcu; jak tak dalej pójdzie, to nie będzie pieniędzy na aktywizację bezrobotnych – stwierdził gość Jedynki.

>>>Przeczytaj pełny zapis Debaty

– Trudno oczekiwać, żeby opozycja popierała budżet – odpowiadał na zarzuty Jońskiego  senator Janusz Sepioł (PO). – Czasy są nieznane. Idziemy w jakąś noc, w której może nas spotkać sztorm. Tym bardziej trzeba zamocować wszystko, co na pokładzie się rusza i zobaczymy. Do tej pory Polska z tej opresji wychodziła nadzwyczaj dobrze – podkreślił Sepioł. Jeśli chodzi o składkę rentową, to senator zwrócił uwagę, że polskie przedsiębiorstwa w tej chwili mają na lokatach i w obligacjach około stu miliardów dolarów. – Więc to nie jest tak, że podniesienie składki rentowej musi uderzyć w pracowników – stwierdził senator.

Udział w debacie na temat budzetu 2012 wzięli: Janusz Sepioł (PO), senator, Stanisław Szwed (PiS), Jerzy Budzyn (Ruch Palikota), Dariusz Joński (SLD) i Andrzej Romanek (Solidarna Polska).

Debatę poprowadził Przemysław Szubartowicz.

(mb)

Czytaj także

Polacy na majówkę, a rząd tworzy nowy budżet

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:30
Na 5 maja, gdy Polacy najpewniej będą spędzać długi weekend i finanse państwa nie będą im w głowie, rząd zaplanował prace na budżetem na 2012 rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet na 2012 jedynie przyhamuje wzrost długu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 15:19
Przemysław Kwiecień uważa, że przyszłoroczny budżet nie zmniejszy zadłużenia polskiej gospodarki, a jedynie pozwoli przyhamować tempo wzrostu długu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski chce być hojny

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 12:16
Europosłowie z nadzwyczajnej komisji do spraw nowego budżetu przyjęli raport w tej sprawie, wspierając stanowisko Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rostowski: Projekt budżetu trafi do sejmu bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:08
Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego polska gospodarka odznacza się dużą odpornością i dlatego na razie nie będzie zmieniał założeń do budżetu na 2012 rok.
rozwiń zwiń