Polityka w cieniu trumien

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 19:26
O Vaclavie Havlu i polskiej obecności w Afganistanie po śmierci kolejnych żołnierzy - rozmawiają politycy PO, PiS i lewicy.
Audio

- To był człowiek trochę z innej planety. Nie był rasowym politykiem, choć był mężem stanu. Jego wielkość polegała na tym, że nie bardzo chciał brać udział w grach politycznych. To, co wydawało sie na początku jego słabością, okazało się jego siłą - mówi o Vaclavie Havlu Ryszard Czarnecki z PiS. Włodzimierz Czarzasty ze "Stowarzyszenia Ordynacka" podkreśla, że o Havlu można mówić tylko dobrze: nie tylko, jako o wielkim polityku, ale także o genialnym pisarzu. Łukasz Abgarowicz z PO dodaje, że to była nieoczekiwana strata, bo przyzwyczailiśmy się, że po kolejnych zdrowotnych perturbacjach stawał na nogi. Dla niego były czeski prezydent uosabiał ducha bliskiego pierwszej Solidarności.

Abgarowicz tłumaczy, że wycofanie wojsk z Afganistanu "jak najszybciej" oznacza właśnie planowany rok 2014, gdyż wcześniej nie można tego zrobić ze względu na nasze zobowiązania wobec NATO. - Nasza obecność zmniejszyła ilość i rangę zamachów terrorystycznych, do których dochodzi w Europie i w Stanach Zjednoczonych - podkreśla. Sekunduje mu Ryszard Czarnecki dodając, że nie należy politycznych sporów transmitować na kwestię naszej obecności w Afganistanie. Zwraca też uwagę na braki sprzętowe i finansowe polskiej misji. - Nie możemy się ewakuować na wariata - mówi. Czarzasty zgadza się, że „nad trumnami nie powinno być politycznych kłótni”. Dodaje, że „jak najszybciej” w wersji SLD też oznacza wycofanie zgodne z natowskimi ustaleniami, a natychmiastowego żąda tylko Ruch Palikota.

Politycy komentują także kwestię współpracy SLD i Ruchu Palikota, a także składają słuchaczom świąteczne życzenia. Czarzasty apeluje, by do wigilijnego stołu zaprosić… Zbigniewa Ziobrę.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To nie była niepotrzebna śmierć

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 17:23
Jesteśmy w Afganistanie, ponieważ w ten sposób zabiegamy o nasze własne bezpieczeństwo - tłumaczy Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delegacje z całego świata i tysiące prażan żegnały Havla

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 15:06
Mszy przewodniczył prymas Czech i przyjaciel Havla, arcybiskup Pragi Dominik Duka. Przemawiali również politycy, na pogrzeb przyjechały delegacje z 40 państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opłakujemy śmierć bohaterskich rodaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 07:03
Samolot C-130 Hercules przywiózł do Warszawy ciała mł. chor. Piotra Ciesielskiego, sierż. Łukasza Krawca, sierż. Marcina Szczurowskiego, sierż. Marka Tomali i sierż. Krystiana Banacha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie usuniemy zła z pola widzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 16:31
Zło i dobro są wokół nas w każdym czasie. Najistotniejsze, żebyśmy ze złem potrafili się mierzyć, a dobro w sobie budowali - mówi Trójce Janusz Poniewierski z Wydawnictwa Znak.
rozwiń zwiń