Jak żyć? Jak się da!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 18:20
Andrzej Poniedzielski, poeta i muzyk, mówi, dlaczego jesteśmy dobrym narodem na kryzys, jak odróżnić polityczne opętanie od normalności oraz co łączy sztukę i kapitalizm.
Audio

Ludzie mają to do siebie, że oprócz polowania, jak inne ssaki, muszą zaspokoić potrzeby umysłu i ducha. Kapitalizm zaś ma tę wadę, że jest zupełnie bezideowy – tłumaczy Andrzej Poniedzielski. I stąd, jak mówi, zawsze znajdzie się nisza dla poetów, malarzy i muzyków.

– Dla artysty to może nawet dobrze z tym kapitalizmem, bo widz przestaje być przypadkowy. Przychodzą naprawdę ci, którzy chcą konkretną rzecz zobaczyć – mówi gość "Popołudnia z Jedynką". Andrzej Poniedzielski z wykształcenia jest inżynierem. To dobre – jego zdaniem – przygotowanie do sztuki, bo każdy inżynier zna już odpowiedź na proste pytania. I może się całkowicie oddać egzystencjalizmowi. Na, jak sądzi, najważniejsze pytanie tego roku, zadane premierowi przez producenta papryki, odpowiada w jego zastępstwie: Jak żyć? Jak się da! Szukać szczęścia w zdrowiu, a zdrowia w szczęściu.

Poniedzielski wyznaje, że jest bacznym obserwatorem świata polityki, gdyż wziął do serca przestrogę gen. de Gaulla "zainteresuj się polityką, gdyż inaczej ona zainteresuje się sobą". - Życzyłbym naszej młodej demokracji, byśmy nauczyli się odróżniać zachowania opętańcze od normalnych – mówi. Bo wariactwo, jak twierdzi poeta, jest jednym z normalnych stanów ludzkości, czasami jednak osiąga poziom krytyczny – owariowania. I to już bywa niebezpieczne.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

Zobacz więcej na temat: Rozmowy Jedynki papryka

Czytaj także

Jak trwoga to do bloga

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2009 12:06
W środę, 18 lutego po 21:00 zapraszamy na promocję książki Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego pt. "Jak trwoga to do bloga" w Klubie Trójki. Spotkanie poprowadzi Artur Andrus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gitarą i piórem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2007 23:00
Trochę Krakowa, trochę Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademia Rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 13:00
Dziś gościmy Magdę Umer i Andrzeja Poniedzielskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benefis Wojciecha Młynarskiego w Trójce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 13:40
W Trójce odbył się kolejny wyjątkowy benefis. Gwiazdą wieczoru był tym razem Wojciech Młynarski. Imprezę prowadzili Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.
rozwiń zwiń