Jak wychować psa?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 18:00
Każdego psa, nawet pekińczyka, da się ułożyć, choć w przypadku tej rasy nie jest to łatwe - mówi Agnieszka Boczula, trenerka psów.
Audio

Mamy kilkaset ras psów i każda z nich, tak jak i psy wielorasowe, nadaje się do ułożenia - mówi Agnieszka Boczula, trenerka psów. Tłumaczy, że wszystkie psy mają z natury chęć współpracy z człowiekiem, gdyż są zwierzętami stadnymi. Jednak - jak dodaje - zwierzęta są w różnym stopniu uzdolnione w tym kierunku. Najbardziej nadają się do treningów te psy, które przez wieki pracowały z człowiekiem, np. pudle, owczarki, niektóre rasy myśliwskie. Najmniej - pekińczyki. - Ogólnie małe rasy psów do towarzystwa, które nie pracowały od lat, są oporne na trening. Z jednej strony są wrażliwe, z drugiej, jeśli nie postawimy im granicy, wchodzą nam na głowę - opowiada trenerka.

Elementarne szkolenie tak naprawdę zaczyna się od momentu, gdy pies otwiera oczy po narodzinach. Wtedy uczy się powoli kojarzyć podejście do człowieka, jego dotyk, z czymś dobrym. Nie każdy pies musi być idealnie wyszkolony, wszystko zależy od tego, czego oczekuje właściciel. - Problem zaczyna się wtedy, gdy ludzie nie chcą się przyznać do tego, że pies ich nie słucha: oszczekuje rowerzystów, zabiera dzieciom piłkę, ucieka - mówi Anna Boczula. - Psy, gdy się nie słuchają, najczęściej nie rozumieją, o co ludziom chodzi. W dalszym rzędzie dopiero nie chcą - tłumaczy.

Czworonogi odbierają przede wszystkim język gestów. Problem w tym, że ich znaczenie jest u nas i u nich różne. - Przykładowo rozłożenie rąk u ludzi oznacza "chodź, to cię przytulę", a przez psy jest odbierane jako "chodź, to cię uduszę" - opowiada gość "Czterech pór roku". Jej zdaniem można ułożyć także starszego psa, nawet takiego "po przejściach", choć oczywiście jest to trudniejsze.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

(lu)

Czytaj także

Pies w celi, czyli jak "Ciapek" resocjalizuje

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 16:08
I psy i osadzeni uczą się kontaktu na nowo. Niektórzy skazani mówią, że po raz pierwszy doświadczają miłości drugiej żywej istoty - to najlepsze efekty współpracy schroniska dla zwierząt i Aresztu Śledczego w Hajnówce. Ale nie jedyne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze zwierzaki są za grube

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:42
Prawie 50% Polaków ma problemy z nadwagą. Okazuje się, że problem ten dotyczy również naszych zwierząt. – Największy błąd? Za dużo jedzenia – mówi weterynarz Michał Ceregrzyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małpy, psy i koty mają swoje humory

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 15:00
Nie musimy przypisywać zwierzętom ludzkich cech. One naprawdę czują - zapewnia Katarzyna Wejchert z warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepszy świat dla psów rasowych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 20:25
Jeśli nowe przepisy o zakazie handlu zwierzętami będą respektowane, z Polski w ciągu kilkunastu lat znikną tzw. wielorasowce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Krupówkach wciąż sprzedają psy. Nielegalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 13:46
Mimo zakazu ulicznego handlu zwierzętami, który obowiązuje od 1 stycznia, na zakopiańskich Krupówkach nadal sprzedawane są psy. Jedną z transakcji sfotografowali obrońcy praw zwierząt.
rozwiń zwiń