Nie chcą być gorszą "mundurówką"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 20:31
Protestują strażacy, straż graniczna i służba więzienna - premier Tusk zapowiedział w expose, że podwyżki otrzymają tylko policjanci i wojskowi.
Audio

– To próba podzielenia służb na lepsze i gorsze – mówi Krzysztof Jędrachowicz ze Związku Zawodowego Strażaków "Florian". Dodaje, że zadania strażaków są coraz szersze: nie tylko pożary, ale także powodzie i inne klęski żywiołowe, wypadki komunikacyjne, ratownictwo chemiczne i pierwsza pomoc. – Zarówno my, jak i funkcjonariusze służb granicznych i więziennych niejednokrotnie narażamy życie i zdrowie – dodaje.

Mariusz Tyl z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej zwraca uwagę, że to już czwarty rok bez podwyżki dla służb. – Do tej pory rozumieliśmy trudną sytuację i kryzys, ale teraz... dlaczego? – pyta.

Senator Janusz Sepioł z senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji argumentuje, że to nie jest tak, iż wszystkim dano podwyżki, a pominięto straż graniczną, pożarną i służby więzienne. – Pensje zostały zamrożone, a wyjątek uczyniono dla policji, wojska i nauczycieli – mówi. Tłumaczy stanowisko rządu tym, że o wojsko państwo musi dbać z powodu "prowadzonej wojny w Afganistanie", a o policję – ze względu na zbliżające się Euro. – Już w tej chwili mamy wakaty na 5 tys. policyjnych etatów – argumentuje. Goście Jedynki dyskutują też o systemie emerytalnym służb myndurowych.

Przedstawiciele związków deklarują, że wystarczyłaby im taka sama podwyżka, jaką dostaną inni mundurowi – po 300 zł od lipca. Już na 10 lipca zapowiadają pierwszy strajk włoski na dwóch przejściach granicznych i jednym lotnisku. – Po prostu będziemy, jak się da najskrupulatniej i najbardziej drobiazgowo, wykonywać swoje obowiązki – zapowiadają.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

Czytaj także

Protest policjantów: pouczenia zamiast mandatów. Czekają na podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 10:15
Policyjni związkowcy z Pomorza apelują do funkcjonariuszy o niewystawiane mandatów za wykroczenia. Ma być to protest, którego powodem jest brak podwyżek w służbach mundurowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mundurowi walczą o swoje przywileje

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 15:06
Związki zawodowe służb mundurowych domagają się rozmów z premierem. Ich zdaniem rządowe propozycje są nie do przyjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służby mundurowe zmuszone do protestu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 07:57
To bieda w służbie zmusiła nas do protestu - powiedział Edward Pitura przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze: nie wykluczamy zawieszenia protestu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 14:38
Przedstawiciele środowisk lekarskich domagają się jednak nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz zmian w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego zasad wypisywania recept.
rozwiń zwiń