Przyczyną próby samobójczej mogło być przemęczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 12:25
Janusz Zemke (SLD, b. wiceminister obrony narodowej): Na pewno przyczyną mógł być stan przemęczenia i napięcia. Prokuratura wojskowa ostatnimi czasy miała bardzo dużo pracy.
Audio
  • Przyczyną próby samobójczej mogło być przemęczenie

Janusz Zemke uważa, że zdecydowanie należy dyskutować nad włączeniem prokuratury wojskowej i sądów wojskowych do systemu powszechnego, wątpi jednak, żeby ta propozycja wpłynęła na próbę samobójczą płk Mikołaja Przybyła. – Bardzo bym się zdziwił, gdyby było to przyczyną tak dramatycznego kroku – stwierdził gość Jedynki. Dodał, że nie widzi przeszkód, żeby jakieś wyspecjalizowane wydziały w powszechnym systemie sadowym czy w prokuraturze powszechnej zajmowały się sprawami wojska. – Nie sadzę, że gdyby w systemie powszechnym byli tacy specjaliści, to nie daliby sobie z tym rady. W większości państw NATO-wskich nie ma systemu specjalnego wojskowego, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości – podkreślił.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Prokurator Mikołaj Przybył bardzo dużo mówił na temat tego, jakie miał odczucia związane z zarzutami inwigilacji dziennikarzy Macieja Dudy i Cezarego Gmyza. – W Polsce jest niestety duża łatwość korzystania z różnych operacyjnych możliwości uzyskania informacji – przyznał były wiceminister obrony narodowej. Zdaniem Zemke sprawa wymaga unormowania nie tylko prokuratury i sadownictwa wojskowego. – Jesteśmy krajem, gdzie bardzo wiele służb w łatwy sposób sięga po informacje dotyczące ludzi. Nie ma chyba takiego państwa w Europie, gdzie działoby się to na taką skalę. Prawo polskie w tej kwestii jest za bardzo liberalne – zauważył.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)

Czytaj także

Prokuratura: nie inwigilowaliśmy dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 14:54
Nie jest prawdą, jakoby dziennikarze "Rzeczpospolitej" i TVN24.pl byli inwigilowani przez prokuraturę w związku z badaną przez nich sprawą śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem pewien, że sprawa będzie wyjaśniona szybko"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 10:20
Szef MSW Jacek Cichocki na razie nie komentuje próby samobójstwa prokuratora wojskowego Mikołaja Przybyła w przerwie konferencji prasowej w Poznaniu.
rozwiń zwiń