Lekarze mają prawo protestować

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 12:25
Wanda Nowicka (Ruch Palikota): Oczekiwanie, że lekarze oprócz tego, że będą zajmowali się leczeniem będą pilnowali tego, czy pacjent jest ubezpieczony jest dodaniem kompetencji z zupełnie niejasnych powodów.
Audio

W opinii Wandy Nowickiej rząd zrzuca odpowiedzialność za realizację tej ustawy na lekarzy. Mówi: dobrze, zmienimy ją, ale pod warunkiem, że przerwiecie protest – tłumaczy gość Jedynki.

Zdaniem wicemarszałek Sejmu mimo wszystko lekarze mają prawo do tego protestu. –  Co więcej społeczeństwo, które doświadcza tych skutków, też to rozumie – zauważa Nowicka. Dodaje, że trzeba mieć wiedzę na temat tego, na czym ten problem tak naprawdę polega. – Pierwotną przyczyną jest to, że została wprowadzona ustawa, w której pewien zapis obliguje lekarzy do tego, żeby oni kontrolowali, czy pacjenci są ubezpieczeni – wyjaśnia Wanda Nowicka. W opinii wicemarszałek lekarze mają podstawy do tego, aby nie mieć zaufania do rządu, że ten dotrzyma słowa i oczekiwana przez lekarzy zmiana zostanie wprowadzona.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Jeśli chodzi o byłą minister zdrowia, a obecną marszałek Ewę Kopacz, to zdaniem Nowickiej "ona już w tej sprawie nic nie może zrobić". W opinii gościa Jedynki najważniejszą osobą w sprawie jest minister Arłukowicz. – Minister Arłukowicz, który z największego krytyka przerodził się w neofitę, który tę ustawę wdraża bez względu na wszystko – stwierdziła wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)

Czytaj także

Ustawa refundacyjna osłabiła wizerunek rządu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 18:15
Prof. Henryk Domański (socjolog): Gdyby rząd bardziej jednoznacznie, dobitnie próbował uzasadnić sens tej ustawy, to być może uniknąłby zarzutów o niekompetencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec protestu lekarzy, a potem zmiany ustawy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 08:45
Oczekujemy, że protest lekarzy w sprawie refundacji leków zakończy się już w czwartek - zapowiadał w Trójce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa jest dobra. Problem stanowi jeden zapis

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 12:30
Dr Jerzy Gryglewicz (ekspert ds. zdrowia): Sama ustawa refundacyjna, która zawiera bardzo dobre, nowoczesne rozwiązania, w tej chwili jest akceptowana przez wszystkich: i przez polityków, i przez lekarzy. Problem stanowi jeden paragraf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w portfelach pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 10:20
Politycy uczestniczący w "Śniadaniu w Trójce" nie byli zgodni, co do tego, kto odpowiada za zamieszanie wokół refundacji leków i "protest pieczątkowy".
rozwiń zwiń