Do prok. Przybyła były zastrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 19:18
Maciej Duda (dziennikarz TVN24): Dramatyczny czyn pułkownika Przybyła nie powinien przesłaniać zastrzeżeń do niego.
Audio

Maciej Duda, dziennikarz TVN24, którego SMS-y i rozmowy telefoniczne były sprawdzane przez prokuraturę wojskową, ma wiele zastrzeżeń do działalności pułkownika Mikołaja Przybyła. - Pan pułkownik Przybył był jednym z dwóch prowadzących postępowanie, które miało znaleźć dowody na podejrzenie, że jeden z prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej prok. Pasionek był rzekomo informatorem dziennikarzy i donosił im o rzekomych nieprawidłowościach w śledztwie w sprawie Smoleńska - mówi publicysta w radiowej Jedynce.

Przed południem śledczy z poznańskiej prokuratury wojskowej Mikołaj Przybył wygłosił oświadczenie miedzy innymi w sprawie inwigilacji dziennikarzy, a następnie próbował popełnić samobójstwo.

Maciej Duda przyznał w "Popołudniu z Jedynką", że jest wstrząśnięty tym wydarzeniem. Jego zdaniem nie powinno ono jednak przesłaniać zastrzeżeń do prokuratora Przybyła. Przypomniał, że to właśnie on chciał dowieść kontaktu dziennikarzy z prokuratorem Markiem Pasionkiem, a sprawa ta ostatecznie została umorzona. Dziennikarz TVN24 uważa, że sprawdzania jego połączeń i wiadomości tekstowych nie można nazwać inaczej niż inwigilacją.

Zdaniem Macieja Dudy, w tym kontekście nie byłoby złym pomysłem włączenie struktur prokuratury wojskowej do cywilnej. Uważa, że dzięki temu śledczy badający nieprawidłowosci w wojsku mogliby się cieszyć większą niezależnością. Obecnie podlegają różnym wpływom środowiska wojskowego. Duda zgadza się z teorią, że dramatyczny czyn prokuratora Przybyła może być elementem walki między prokuraturami wojskową i cywilną.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Rozmowy Jedynki

Czytaj także

Próba samobójcza prokuratora

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 22:00
Mikołaj Przybył postrzelił się w głowę podczas przerwy w konferencji prasowej w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z prokuratury w Poznaniu wywieziono dokumenty?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 17:20
Jak informuje TVP Info na jednym z portali społecznościowych, z prokuratury okręgowej w Poznaniu, po próbie samobójczej Mikołaja Przybyły zabrano wiele akt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokurator Przybył może jutro opuścić szpital

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 18:12
Prokurator wojskowy, który w przerwie konferencji prasowej w Poznaniu usiłował popełnić samobójstwo strzelając sobie w głowę czeka teraz w szpitalu na rekonstrukcje części twarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samobójstwo na pokaz? Polityczne wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 18:54
Poseł Solidarnej Polski Andrzej Dera ma wątpliwości czy prokurator Mikołaj Przybył próbował popełnić samobójstwo.
rozwiń zwiń