Abonament RTV powinien być płacony

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 19:44
Jan Dworak (KRRiT): Jedną z przyczyn niepłacenia abonamentu jest to, że obecnie obowiązująca ustawa jest anachroniczna. Mimo to prawo powinno być respektowane.
Audio

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak uważa, że obecnie obowiązująca ustawa regulująca ściągalność abonamentu powinna zostać zmieniona. Związek Pracodawców Mediów Publicznych prowadzi od pewnego czasu akcję pod kryptonimem "Polska numerem jeden w Europie". Kampania ma na celu zachęcenie do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Jan Dworak powiedział w radiowej Jedynce, że jedną z przyczyn niepłacenia abonamentu jest to, iż ustawa jest anachroniczna. Wymaga ona, żeby rejestrować odbiorniki radiowe i telewizyjne. A są obecnie zupełnie inne sposoby korzystania z treści radiowych i telewizyjnych, więc młodzi ludzie nie rozumieją, dlaczego mają coś rejestrować, choć nie korzystają z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Inna sprawa, że Polacy nie rozróżniają płacenia za dostarczenie programu i za jego treści. Uważają, że skoro płacą operatorom kablowym lub platformom cyfrowym, to już nie muszą płacić abonamentu. Jednak mimo swych słabości prawo powinno być egzekwowane. - My musimy doprowadzić do tego, żeby ta ustawa, która obowiązuje, zaczęła żyć - deklaruje przewodniczący w "Popołudniu z Jedynką".

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Jako inny powód Dworak podał bardzo niewielkie sankcje za niezarejestrowanie odbiornika radiowego czy telewizyjnego. Zdaniem szefa KRRiTV, wybranie sposobu ściągania abonamentu wymaga spokojnej debaty w parlamencie. - To jest debata dla parlamentu, bo wybrać ma ustawodawca, KRRiTV chce tylko wykonywać prawo - zapewnia przewodniczący. Mówi o różnych przedsięwzięciach, jakie zostały podjęte w celu poprawy ściągalności abonamentu.

Stąd między innymi kampania zachęcająca do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Więcej informacji na temat akcji "Polska numerem jeden w Europie" znajduje się na stronie internetowej www.placeabonament.pl.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

Czytaj także

KRRiT szykuje nową ustawę. Kto sfinansuje media publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 08:52
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji się nie poddaje i będzie walczyć o stabilne finansowanie mediów publicznych - powiedział Polskiemu Radiu Jan Dworak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: projekt KRRiT jest kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 08:33
Resort kultury nie skieruje do Sejmu projektu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który proponuje zmiany w sposobie ściągania abonamentu – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abonament RTV: Polska numerem jeden w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 19:08
65 proc. Polaków nie płaci abonamentu, pomimo że należy on do najniższych w Europie - wynika z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Polska odbiega od norm europejskich również w innych statystykach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska numerem 1 w Europie? Rusza kampania przypominająca o obowiązku płacenia abonamentu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 11:11
65% Polaków nie płaci abonamentu RTV, pomimo że należy on do najniższych w Europie - wynika z danych KRRiT. W porównaniu z Niemcami i Wielką Brytanią, gdzie opłata wynosi blisko 200 euro, w Polsce to równowartość 45 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio publiczne to jest coś najwspanialszego na świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 14:52
Tak uważa medioznawca Wiesław Godzic, który w studiu Czwórki podkreślał znaczenie wpływów z abonamentu dla odróżnienia oferty mediów publicznych od stacji komercyjnych.
rozwiń zwiń