Gazety lokalne rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 16:30
Według badania czytelnictwa czytelnicy coraz bardziej doceniają gazety lokalne. – Ludzie potrzebują informacji o tym, co dzieje się obok nich – tłumaczy Dominik Księski ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.
Audio
Gazety lokalne rosną w siłę
Foto: Glow Images/East News

Prasa lokalna to zazwyczaj gazety o zasięgu jednego powiatu wydawane przez niezależne wydawnictwa. – Czyli takie, które są stworzone przez ludzi mieszkających w tym powiecie i które uzyskują finansowanie ze sprzedaży gazety – tłumaczy Dominik Księski. Takie tytuły mają nakład około 5-10 tysięcy. Księski dodaje, że niezależne gazety lokalne nie chcą być dofinansowane przez nikogo oprócz czytelników i dochodów z reklam. – To jest gwarancja tego, że będą mogli pisać o tym, co interesuje czytelników, a nie będą pasmem transmisyjnym władzy, jak to dzieje się w przypadku gazet samorządowych – wyjaśnia gość Jedynki. Zdaniem Księskiego jedynym sposobem na utrzymanie pisma jest rzetelność. – Ludzie chętnie zapłacą za dobry towar. Za taki, który jest rzetelnie napisany, nie jest propagandą, a informacją. W Stowarzyszeniu jest blisko sto gazet, które tak właśnie postępują – podkreśla.

Stowarzyszenia Gazet Lokalnych już po raz czwarty organizuje konkurs SGL Local Press, w którym udział biorą gazety lokalne. – W tym roku jury pracuje nad 381 pracami. Są to zdjęcia, teksty zgłoszone w różnych kategoriach – informuje gość Jedynki. A kategorii jest sześć: dziennikarstwo śledcze i interwencyjne, ekonomia, rolnictwo, wieś i ekologia, edukacja, zdrowie, społeczeństwo, fotografia prasowa, strona internetowa. Każdy nadesłany materiał oceni co najmniej dwóch niezależnych jurorów, znanych i doświadczonych redaktorów z największych tytułów prasowych. Konkursowi SGL Local Press 2011 patronuje Marszałek Ewa Kopacz. Przewodniczącym jury czwartej edycji konkursu jest Igor Janke. – W skład jury wchodzą przedstawiciele polskich bardzo znanych mediów. Chcieliśmy, żeby ten konkurs miał bardzo szerokie jury – podkreśla gość Jedynki.

W składzie sędziowskim znaleźli się między innymi Bertolt Kitel z TVN, Piotr Aleksandrowicz z "Newsweeka", Sylwia Szparkowska z "Rzeczpospolitej". Wyniki konkursu poznamy na początku lutego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)

Czytaj także

Nagrodzeni za budowę lokalnej demokracji

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 18:10
Znamy zwycięzców konkursu zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP dla dziennikarzy prasy lokalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew na pierwszej stronie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 20:46
O epatowaniu śmiercią i relacjonowaniu dramatycznych wydarzeń przez media - rozmawiają Grzegorz Cydejko ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i medioznawca Tadeusz Kononiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dziennikarz roku” w więzieniu po aferze podsłuchowej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 18:14
Skandalu w brytyjskich mediach ciąg dalszy. Do więzienia trafiła gwiazda „News of The World” James Desborough, ujawniono skandaliczny list innego dziennikarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykreśl 212 kk

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 17:54
Dominika Bychawska (Obserwatorium wolności mediów): Rusza akcja przeciwko zapisom Kodeksu karnego, które pozwalają skazywać za zniesławienie dziennikarzy, blogerów, a nawet... świadków w sądzie.
rozwiń zwiń