W prokuraturze trwa walka na śmierć i życie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:15
Jarosław Zieliński (PiS): Nie ma wątpliwości, że oddzielenie funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości było błędem.
Audio
Jarosław Zieliński
Jarosław ZielińskiFoto: jaroslawzielinski.pl

Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości publiczny spór, a nawet "walka na śmierć i życie" w podwójnie hierarchicznej strukturze, jaką jest prokuratura wojskowa, świadczy o tym, że mamy kryzys prokuratury. – Kryzys prokuratury to kryzys państwa. Ten konflikt powinien zostać zażegnany natychmiast – stwierdził Jarosław Zieliński. Dodał, że trzeba połączyć ponownie funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Marek Wójcik, poseł Platformy Obywatelskiej, stwierdził natomiast, że "bardzo się cieszy, że rozdzielono te funkcje". – Chcemy, żeby prokuratura była niezależna od politycznych nacisków – podkreślał. Dodał, że skutki reformy, która została przeprowadzona dwa lata temu, są zadowalające.

>>>Przeczytaj pełny zapis Debaty

Pomysł rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości od samego początku popierał też Sojusz Lewicy Demokratycznej. – I dalej twardo stoimy na tym stanowisku. To jest model, do którego powinniśmy wszyscy dążyć, aby prokuratura była niezależna od nacisków politycznych. A to, że niektóre formacje mają ciągotki ku temu, aby wywierać pewne wpływy i patrząc wstecz, takich przypadków było wiele – mówił Tomasz Kamiński.

Posłuchaj całej Debaty w Jedynce, w której udział wzięli: Marek Wójcik (PO), Jarosław Zieliński (PiS), Bartłomiej Bodio (RP), Tomasz Kamiński (SLD), Józef Zych (PSL) i Andrzej Dera (SP).

(mb)

Czytaj także

Wojna prokuratur: Parulski straci stanowisko?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 06:57
Prokurator generalny złoży wniosek do prezydenta o o odwołanie naczelnego prokuratora wojskowego - informuje prasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Polko o próbie samobójczej: to nie był impuls

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 07:19
Były dowódca GROM przyznaje, że jeśli wojskowy deycyduje się na samobójstwo, popełnia je w samotności. Nie wyklucza, że strzał w głowę mógł być grą prokuratora Przybyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokurator Przybył czuje się dobrze, ale zostanie w szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 10:00
Mikołaj Przybył przeszedł zabieg chirurgiczny głowy. Jak twierdzą lekarze, jego stan jest dobry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaczyński: mamy poważny kryzys, a premier na urlopie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 12:51
Jak podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, bycie premierem to jest coś innego niż bycie "cysorzem" ze słynnej niegdyś piosenki o "cysorzu, co ma klawe życie".
rozwiń zwiń