Życie bez schabowego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 11:47
Jedni uważają, że aby zdrowo funkcjonować, człowiek musi jeść mięso. Inni twierdzą, że bez mięsa można świetnie egzystować. Dziś Dzień Wegetarian!
Audio

Można żyć bez schabowego? – Pewnie, że można, ale co to za życie! Jak bez kawy bezkofeinowej lub piwa bezalkoholowego – mówią zwolennicy tradycyjnej diety.

– Dobrze zbilansowana dieta roślinna jest w stanie zastąpić przetwory z mięsa – przekonuje w radiowej Jedynce Joanna Szubierajska z portalu ekologia.pl. Co więcej, lekarze podkreślają, że taka bezmięsna dieta jest w stanie uchronić nas przed wieloma chorobami, zwłaszcza cywilizacyjnymi.

Życie bez mięsa wybiera coraz więcej osób. – To zazwyczaj młodzi ludzie, którzy w ten sposób manifestują swój sprzeciw wobec uboju zwierząt. Przyznają zresztą, że takim punktem zwrotnym była wizyta w ubojni, gdzie na własne oczy zobaczyli, jak traktowane są zwierzęta, których mięso potem jemy – mówi gość "Czterech pór roku".

Wegetarianie, choć nie wszyscy, dopuszczają jedzenie produktów odzwierzęcych: mleka, serów czy jaj. – Lekarze zalecają taką dietę osobom słabszym fizycznie i dzieciom, bo zawiera witaminę B12 – wyjaśnia Joanna Szubierajska. Produkty roślinne są tej witaminy pozbawione. Weganie, czyli ci, którzy nie jedzą nawet nabiału, powinni brać suplementy tej witaminy. Choć są przypadki, że można i bez suplementów świetnie egzystować. W diecie wegetariańskiej bardzo polecane są potrawy z roślin stączkowych bogatych w białko. Joanna Szubierajska doradza, że przygotowując coś z tofu, czyli sfermentowanej soi, warto potrawę wyraźnie doprawić. W przeciwnym razie jest niesmaczna.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwarz sobie kaszy. Na zimno

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 12:34
Dr Anna Lewitt (trener żywienia): Najzdrowsze posiłki to te, które przygotowujemy dzień wcześniej. Dzięki nim tracimy na wadze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przyrządzić dietetyczne faworki?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 07:00
Faworki, zwane też chrustami i kreplami, są to chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypane cukrem pudrem. Słowem: pyszności!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepisy na sylwestrowe drinki

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 12:52
Podczas sylwestrowej prywatki możemy podać gościom chipsy i słone paluszki, ale przyjemniej będzie podać coś oryginalnego i pochwalić się umiejętnościami kulinarnymi.
rozwiń zwiń