Szansa na legalny pobyt i pracę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 17:18
Bogumiła Różyczka (Agencja Pomocy Uchodźcom i Repatriantom): Wielu cudzoziemców zgłasza się, żeby zalegalizować swój pobyt w Polsce.
Audio
Romowie
RomowieFoto: Водник /Wikimedia Commons/cc

W związku z trwającą właśnie akcją abolicyjną złożonych zostało ponad 2 tys. wniosków, z czego prawie 1,5 tys. w województwie mazowieckim. Wnioski należy złożyć w języku polskim.

W radiowej Jedynce ("Popołudnie z Jedynką") Bogumiła Różyczka zauważyła, że nie można powiedzieć, ile osób przebywa w naszym kraju nielegalnie. Najwięcej pochodzi z Wietnamu i z Ukrainy.

Jej zdaniem, wielu uchodźców obawia się zgłosić, gdyż wciąż odczuwa lęk przed deportacją. Wielu z nich boi się urzędów i słabo zna język polski.

Bogumiła Różyczka zaznaczyła, że istnieją firmy, które specjalizują się w składaniu takich wniosków, jednak wielu z pełnomocników nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

– Zalegalizowanie pobytu na terytorium Polski umożliwia otrzymanie ważnej dwa lata karty pobytu w naszym kraju i prawo do pracy, ale jest to ograniczone do pracy na umowę – informowała.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(pp)

Czytaj także

Sarkozy: u bram miast powstają getta

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 06:20
Prezydent Francji udzielił półtoragodzinnego wywiadu trzem kanałom francuskiej telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowa młodych Ukraińców chce emigrować z kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 14:34
Ci, którzy już pracują za granicą wysyłają do kraju równowartość budżetu jednego obwodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obóz pracy w Anglii. 5 osób usłyszało zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:00
W związku ze sprawą aresztowano czterech mężczyzn i kobietę. Cała piątka usłyszała zarzut wykorzystywania pracy niewolniczej.
rozwiń zwiń