Centralna Ewidencja Dłużników - porady eksperta

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 09:30
Specjalista z Biura Informacji Gospodarczej odpowiadał podczas dyżuru telefonicznego na pytania słuchaczy Jedynki
Audio

Krzysztof Droździel z Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor odpowiadał podczas dyżuru telefonicznego na pytania słuchaczy Jedynki.

Moja siostra kupuje dom i przypuszcza, że osoba, od której chce kupić dom ma problemy finansowe. Czy agencja nieruchomości mogłaby sprawdzić właściciela nieruchomości?

- Tak, jeżeli Pani rodzina chciałaby dokładnie zweryfikować skalę zadłużenia tego człowieka, to należałoby to sprawdzić również w bazach bankowych - w bazach Związku Banków Polskich i Biura Informacji Kredytowej. Biuro nieruchomości ma możliwość za pośrednictwem Infomonitora  otrzymać dostęp do 3 baz: 2 bankowych i gospodarczej. Wynik przeszukania tych baz pokaże, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Warunkiem dostępu do baz jest podpisanie przez biuro nieruchomości umowy z Infomonitorem.

 

 

  

Ja akurat jestem w BIKu, ale wszystko już dawno spłaciłem. I dowiedziałem się, że nawet 10 lat można tam wisieć po spłaceniu wszystkiego. To telefonia komórkowa mnie tam wrzuciła.

- Tutaj musimy rozróżnić pojęcia. Biuro Informacji Kredytowej nie przechowuje danych o zobowiązaniach spoza sektora bankowego. W związku z czym zadłużenie z tytułu niespłaconych zobowiązań telekomunikacyjnych w BIKu nie funkcjonuje. Taka informacja może się pojawić w Biurze Informacji Gospodarczej. Ale jeżeli Pan spłacił to zobowiązanie to firma telekomunikacyjna ma obowiązek je wykreślić, a w bazie nie zostanie negatywna historia.

 

 

 

  

Podpisałam komuś kredyt i na pewno jestem w tej bazie. Już to spłaciłam, bo wzięłam pożyczkę pod hipotekę. Ale teraz chciałabym, żeby jak najszybciej mnie wykreślono z tego, to co muszę zrobić?

- W tym przypadku zachęcałbym do odwiedzenia strony www.bik.pl i tam znajdzie Pani adres Biura Obsługi Klienta, gdzie może Pani uzyskać raport o sobie zarówno z Biura Informacji Kredytowej, jak i Związku Banków Polskich. I jeżeli w tych bazach nie będzie informacji o Pani historii kredytowej to znaczy, że bank tego nie wpisał, bo bank może to zrobić, ale nie musi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie kupisz telewizora na kredyt, jeśli jesteś na liście dłużników

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 08:40
Już 150 tysięcy Polaków znalazło się w Centralnej Ewidencji Dłużników. Żeby zniknąć z tego zestawienia wystarczy spłacić długi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wpisać dłużnika na czarną listę - porady eksperta

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 09:45
Lidia Roman z InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej odpowiadała podczas dyżuru telefonicznego na pytania słuchaczy Jedynki
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrahentów powinni sprawdzać nawet mikroprzedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 08:40
Dla dużych firm sprawdzanie swoich kontrahentów jest naturalnym etapem przy zawieraniu umów. Nawet operator komórkowy, zanim wręczy klientowi telefon i pozwoli z niego dzwonić sprawdza, czy nie zalega on z płatnościami.
rozwiń zwiń