X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie kupisz telewizora na kredyt, jeśli jesteś na liście dłużników

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 08:40
Już 150 tysięcy Polaków znalazło się w Centralnej Ewidencji Dłużników. Żeby zniknąć z tego zestawienia wystarczy spłacić długi.
Audio

Nowy telewizor na kredyt - oczywiście zero procent, wyższy abonament na telefon komórkowy i aparat gratis, do tego karta kredytowa, na której łatwo się zadłużyć. Ale potem trzeba to wszystko spłacić. Wpaść w kłopoty ze spłatą zobowiązań nie jest wcale tak trudno - może to potwierdzić ponad 150 tys. osób, które znalazły się w bazie Centralnej Ewidencji Dłużników. Bo obecność na tej "czarnej liście" oznacza spore problemy.


Żeby trafić do ewidencji dłużników wystarczy nie zapłacić rachunku za telefon, czy raty za kino domowe. A ma to spore konsekwencje, bo bank na podstawie tych informacji może odmówić udzielenia kredytu. Rozczarowanie czeka również osoby chcące skorzystać z usług firm pożyczkowych.


Sprawdzenie, czy nasze nazwisko znajduje się w ewidencji jest proste. Wystarczy odwiedzić Biuro Informacji Gospodarczej i poprosić o raport na swój temat. Jeżeli zalegamy z kredytami, bądź innymi opłatami w dokumencie znajdą się wszystkie szczegóły na temat długów. Swój status zadłużenia można również sprawdzić przez internet, odwiedzając stronę BIGu www.infomonitor.pl. Raz na pół roku można otrzymać taką informację bezpłatnie.


Co jednak zrobić gdy nasze nazwisko znajdzie się na tej liście? - Najlepszą metodą pobycia się informacji na swój temat to jest po prostu spłacenie zobowiązania - mówi Mariusz Hildebrand, prezes BIGu. Jeżeli całkowicie spłacimy długi, wtedy dane zostaną usunięte z Centralnej Ewidencji Dłużników.


Ale informacje zawarte w tej bazie mogą być pomocne również dla nas. Na przykład, gdy chcemy sprawdzić naszego kontrahenta. Co prawda sami nie możemy wystąpić do BIKu o zweryfikowania innej osoby fizycznej, ale właśnie po to wprowadzono Certyfikat rzetelności płatniczej konsumenta. Tak samo, jak w raporcie, są w nim zawarte informacje na temat zobowiązań wobec firm i instytucji finansowych.


(rz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Centralna Ewidencja Dłużników - porady eksperta

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 09:30
Specjalista z Biura Informacji Gospodarczej odpowiadał podczas dyżuru telefonicznego na pytania słuchaczy Jedynki
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralna Ewidencja Dłużników

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 17:36
Znaczenie przepływu informacji o zaległościach dla samorządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiana informacji o dłużnikach między BIG a BIK

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 17:40
BIK ma dostęp do danych, przede wszystkim banki mają dostęp poprzez BIK do danych zgromadzonych w InfoMonitorze, co oczywiście daje doskonałe narzędzie bankom do pełniejszej oceny ryzyka kredytowego przy podejmowaniu wszelkich decyzji kredytowych.
rozwiń zwiń