X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wolny przepływ ludzi, kapitału … i składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 13:29
Coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą aby uniknąć płacenia wysokich składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnia się na etacie za granicą - głównie w Wielkiej Brytanii i na Litwie gdzie składki są znacznie niższe niż w Polsce.
Audio

Jest to możliwe? Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej podlega przepisom koordynacji systemu ubezpieczenia społecznego. Najważniejszym aktem prawnym, który te sprawy reguluje jest rozporządzenie Rady Europejskiej, które opisuje zasady na jakich opłaca się składki w nietypowych sytuacjach. Chodzi o sytuacje w których dana osoba mieszka w jednym kraju a pracuje na etacie bądź prowadzi działalność gospodarczą w innym bądź też gdy np. pracuje w kilku krajach. Rozporządzenie wyjaśnia gdzie płacić składki aby być ubezpieczonym i nie płacić podwójnie.

Choć przepisy obowiązują w całej Unii Europejskiej jednak - jak zauważa rzecznik ZUS Przemysław Przybylski: Polacy są narodem nad wyraz kreatywnym i potrafią z legalnego aktu prawnego wycisnąć możliwości o których żaden inny naród nawet by nie śnił.

Umożliwiają im to firmy pośredniczące w omijaniu ZUS-u, które oferują rodakom zatrudnienie. - ZUS nie może ich sprawdzić. Możemy tylko poprosić brytyjskie bądź litewskie służby o to, żeby przeprowadziły kontrolę. Jeżeli potwierdzą się nasze przypuszczenie o fikcyjnym zatrudnieniu - wówczas mamy podstawę do zakwestionowania stosunku pracy. – tłumaczy Przemysław Przybylski .

Jak na razie skala zjawiska nie jest duża – uspokaja ZUS. Z informacji Zakładu wynika, że problem może dotyczyć tysiąca osób zatrudnionych na Litwie i kilkuset w Wielkiej Brytanii. Przy 13 milionach ubezpieczonych w Zakładzie - to ilość śladowa. Ale takie osoby nie dostaną w przyszłości emerytury z ZUS-u a płacąc minimalne składki do brytyjskiego bądź litewskiego systemu ubezpieczeń - w przyszłości otrzymają świadczenie w symbolicznej wysokości. Wtedy zażądają od państwa pomocy państwo będzie musiało się o niego zatroszczyć. Oznacza to, że na cwaniaków będą musieli się złożyć inni obywatele - tłumaczy Przemysław Przybylski.

Jest jeszcze jeden aspekt sprawy: Polak zatrudniony fikcyjnie na Litwie ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez litewski system ubezpieczeniowy. Oznacza to, że za jego leczenie – także w Polsce - płaci Litwa. Dlatego , zdaniem rzecznika ZUS – jeżeli państwa, w których Polacy zatrudniają się fikcyjnie zorientują się, że są w ten sposób wykorzystywane – wycofają się z wolnego przepływu składek ubezpieczeniowych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd wycofa się z pomysłu przekazywania składek do ZUS?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 15:17
Sprawa przekazania części składki z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS-u nie jest jeszcze przesądzona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS dostanie od rządu ponad pięć milardów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 13:20
ZUS będzie mógł otrzymać 5 i pół miliarda złotych nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rz": brakuje pieniędzy na zasiłki, alimenty i ZUS

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 06:14
Budżet państwa pęka w szwach - alarmuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS dla Ciebie - Platforma Usług Elektronicznych.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 12:30
Już niedługo załatwianie spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez Internet lub telefon będzie codziennością. Umożliwi to Platforma Usług Elektronicznych.
rozwiń zwiń