Czym jest budżet domowy?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 08:40
Prawie połowa dorosłych Polaków nie ma konta bankowego, blisko 60 procent nie oszczędza, a jeszcze więcej nie ma dostępu do kredytu odnawialnego.
Audio

Dla porównania - w Danii, Belgii, Holandii i Luksemburgu wykluczenie finansowe dotyczy co najwyżej 1 procenta mieszkańców. 

Rezultatem niedostatecznej wiedzy ekonomicznej może być popadnięcie gospodarstw domowych w kłopoty finansowe. Skala tego zjawiska jest w naszym kraju bardzo duża. - W Polsce jest ponad milion czterysta tysięcy osób, które mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań - przypomina Mariusz Hildebrand prezes Infomonitora Biura Informacji Gospodarczej, gdzie gromadzone są dane o nierzetelnych dłużnikach. Łączna kwota zaległych zobowiązań to ponad 12 miliardów złotych, ale w większości przypadków kwota zadłużenia nie przekracza 5000 złotych. W ocenie Mariusza Hildebranda wynika to z faktu, że chętnie korzystamy z małych pożyczek na finansowanie bieżących potrzeb. Niestety mamy problemy z ich spłatą.

Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich wiedza ekonomiczna pozostawia wiele do życzenia mówi doktor Ewa Lisowska z Szkoły Głównej Handlowej. Jak dodaje, w badaniach deklarujemy chęć podwyższenia stanu wiedzy.

Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, czym jest budżet domowy.  

Po jednej stronie mamy przychody, czyli wszystko to co do niego wpływa z tytułu pracy, czy różnego rodzaju świadczeń społecznych. Po drugiej stronie mamy wydatki związane z comiesięcznymi opłatami za mieszkanie, prąd, gaz, bądź inne stałe opłaty, np. spłata kredytu.

W budżecie domowym ważną rolę stanowią też koszty wyżywienia, transportu, edukacji dzieci i rozrywki. Jeśli poważnie myślimy o kontrolowaniu naszego budżetu powinniśmy uzbroić się w kartkę i ołówek lub program komputerowy i zapisywać wszystkie nasze wydatki mówi Paweł Majtkowski z firmy doradczej Finamo. - Powinniśmy przynajmniej przez jeden miesiąc zapisywać sobie wszystkie chociażby najmniejsze wydatki i w ten sposób dowiedzieć się, jak pieniądze nam się rozchodzą. Dopiero drugim krokiem będzie próba jakiejś racjonalizacji tych wydatków i ewentualnie przekonstruowanie budżetu tak, żeby pieniądze wydawać bardziej rozsądnie. Konieczne może być ograniczenie pewnych wydatków, lub przesunięcie tak zaoszczędzonych pieniędzy w inne miejsce, np. zacząć oszczędzać - radzi ekspert.

A jeśli w naszym budżecie domowym zaczną pojawiać się nawet drobne oszczędności, to będzie pierwszy znak, że osiągnęliśmy sukces.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finanse domowe odc.18 – Problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 08:42
Jeśli mamy kłopoty ze spłatą rat kredytów, to nie powinniśmy chować głowy w piasek, tylko iść do banku i porozmawiać o swojej trudnej sytuacji finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse domowe odc. 20 - Sposoby na oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 08:40
Bogactwo nie zwalnia z oszczędzania, a oszczędność może do niego prowadzić - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń