X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finanse domowe odc. 4 - Jak zaoszczędzić na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 23:50
Planując swój domowy budżet z reguły robimy to tak, aby wystarczyło nam na opłacenie rachunków za gaz, prąd i telefon oraz na życie. Często zostają nam też pieniądze na drobne przyjemności, takie jak kino, zakup książki czy biletu na koncert.
Audio

 

Trudniej jednak jest już odłożyć większe kwoty na niespodziewane wydatki, albo na strategiczne cele życiowe takie jak zakup mieszkania, dlatego też jak podpowiada prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego, warto nasze dochody podzielić po prostu na 3 części. -Pierwsza kupka, to wydać je trzeba na taką klasyczną konsumpcję, bo pieniądze muszą mi przynieść radość. Drugą kupkę należy odłożyć na pewne sytuacje awaryjne, czy kryzysowe i trzecią kupkę, należy przeznaczyć na pewne inwestycje, które mają mi przynieść w przyszłości zwrot zainwestowanych pieniędzy.

I tak, aby zadbać o przyszłość dziecka, można wykupić posagową polisę ubezpieczeniową. Aby odkładać pieniądze na czarną godzinę, warto otworzyć konto oszczędnościowe w banku, a nie trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Dla dodatkowych zysków można zainwestować na giełdzie, albo nabyć dodatkową nieruchomość na wynajem. Możliwości jest wiele, ale najważniejsze jest określenie swoich celów z odpowiednim wyprzedzeniem, mówi Maciej Kossowski z Wealth Solutions -Często w perspektywie 20-30 lat gromadzimy ogromny kapitał odkładając niewielkie kwoty i wtedy zaczynamy pokrywać swoje wydatki, które pojawią się właśnie wtedy, jak emerytura, studia dzieci, zakup nowego domu czy mieszkania, więc taka strategia jest kluczowa.

Wiadomo, że nie na wszystko będziemy w stanie zaoszczędzić. Na zakup mieszkania z pewnością trzeba będzie zaciągnąć kredyt hipoteczny. Przy zakupie nowego samochodu czy nowych mebli, można skorzystać z kredytu konsumenckiego, albo ratalnego. Niestety, jeśli chodzi o wykorzystanie usług finansowych, to na tle innych krajów europejskich, wciąż wypadamy słabiej, zauważa dr Piotr Białowolski z SGH -Porównując Polskę z innymi krajami widzimy, że w Polsce jest bardzo dużo gospodarstw domowych, które ani nie oszczędzają, ani nie posiadają kredytu. Co oznacza, że te gospodarstwa żyją z dnia na dzień. Praktycznie w sytuacji, gdy ich dochody spadną o połowę, to one będą musiały o połowę zmniejszyć konsumpcję. W sytuacji gdy mamy oszczędności, tudzież mamy zadłużenie, ta nasza konsumpcja jest w cyklu życia bardziej wyrównana. Takie zachowanie jest na razie o wiele częstsze w krajach zachodnich niż w Polsce.

Ale to się będzie zmieniać wraz ze wzrostem zamożności naszego społeczeństwa, mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego -Polacy są ludźmi oszczędnymi, natomiast do tej pory jeszcze nie dysponują pieniędzmi, żeby ich było stać na to oszczędzanie, ale to się zmienia bardzo szybko. W związku z tym, tym bardziej jest ważne, by teraz przypominać właśnie Polakom, żeby się nie zachłystywali tym elementem, że stać ich na coraz więcej, ale żeby również pamiętali o tym właśnie oszczędzaniu na przyszłość.

Bo tylko w ten sposób, będziemy w stanie zaspokoić swoje potrzeby, a być może uda nam się pomóc też tym, którzy są od nas biedniejsi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oszczędzanie energii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 16:53
Oszczędzając energię - dbamy o nasze kieszenie i klimat
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse domowe odc.18 – Problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 08:42
Jeśli mamy kłopoty ze spłatą rat kredytów, to nie powinniśmy chować głowy w piasek, tylko iść do banku i porozmawiać o swojej trudnej sytuacji finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse domowe odc. 20 - Sposoby na oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 08:40
Bogactwo nie zwalnia z oszczędzania, a oszczędność może do niego prowadzić - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń