Uwaga uczniowie! W tym roku czeka na Was 800 miejsc pracy sezonowej w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 16:51
Jest okazja aby podszkolić język i zarobić trochę pieniędzy na dalszą część wakacji. Po raz pierwszy wprowadzono taką możliwość także dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Audio

O wyjazd do pracy sezonowej w Niemczech mogą ubiegać się studenci wszystkich wyższych uczelni: zarówno studiujący dziennie jak i wieczorowo czy zaocznie. Po raz pierwszy wprowadzono taką możliwość także dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z wyłączeniem liceów ogólnokształcących. Uczeń, który chce podjąć pracę w Niemczech musi mieć ukończone 18 lat i nie więcej niż 35 lat. Powinien także wykazać się udokumentowaną trzyletnią nauką języka niemieckiego.

Studentom oferowane są najczęściej prace w rolnictwie, hotelarstwie, gastronomii bądź przy czyszczeniu budynków. Czasem zdarzają się także oferty pracy w kancelarii adwokackiej czy na poczcie.

Ile można zarobić? - To wiadomo dopiero gdy konkretny pracodawca przedstawi propozycję. Jednak w poprzednich latach uczniowie wracali zadowoleni zarówno z wysokości zarobków jak i traktowania przez niemieckich pracodawców - bardzo często ubiegali się o pracę ponowni. Do tej pory nie mieliśmy także przypadku aby pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia - mówi Wojciech Kamiński z Wojewódzkiego Urzedu Pracy.

Informacji na temat pracy wakacyjnej udzielają Wojewódzkie Urzędy Pracy. To tam trzeba także składać niezbędne dokumenty: potwierdzenie statusu ucznia bądź studenta oraz zaświadczenie potwierdzające naukę języka niemieckiego.

Decydując się na wyjazd trzeba pamiętać, że pracodawca z reguły wypłaca wynagrodzenie dopiero po pierwszym miesiącu pracy . Na początek należy więc mieć nieco własnych środków na utrzymanie. Uczniowie z reguły płacą samodzielnie za dojazd do Niemiec oraz powrót. Osoby zatrudnione w gastronomii muszą się także liczyć z wydatkami na badania lekarskie, na które może ich skierować niemiecki pracodawca. Obecnie Niemcy nie honorują już wyników badań zrobionych w Polsce i przetłumaczonych na niemiecki. Przed wyjazdem warto więc wykupić ubezpieczenie zdrowotne

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca i płaca dla harujących przy dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 18:27
O godzeniu ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn rozmawiają w Sejmie uczestnicy konferencji "Polska dla Rodziny-Rodzina dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska praca jest chora" - raport o gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 16:29
Autorzy raportu "Polska Praca 2010" podkreślają, że pod pretekstem światowego kryzysu wielu polskich pracodawców restrukturyzowało przedsiębiorstwa kosztem pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci dowiedzą się o dłużnikach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 17:30
Na początku tygodnia doszło do podpisania bardzo cennego porozumienia między SGH, Związkiem Banków Polskich oraz jego partnerami. To porozumienie dotyczy poszerzania wiedzy w zakresie wykorzystywania systemów informacji gospodarczych w biznesie.
rozwiń zwiń