Czy komornik może zająć środki unijne?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 16:55
Telefonów z tym pytaniem odbieramy od Państwa dziesiątki: czy środki unijne wypłacane w ramach pomocy bądź subwencji wypłacanych przedsiębiorcom czy rolnikom podlegają egzekucji komorniczej czy też nie? Państwo pytają - ekspert odpowiada.
Audio

Wątpliwości w sprawie zajmowania środków unijnych przez komornika rozwiewa  radca prawny Tomasz Krawiela z Kancelarii IPSA LEX.

Czy środki unijne wypłacane w ramach pomocy bądź subwencji wypłacanych przedsiębiorcom czy rolnikom podlegają egzekucji komorniczej czy też nie?

Tomasz Krawiel:

Odpowiedzi na to pytanie należy przede wszystkim szukać w przepisach o egzekucji. Na przykład w ramach postępowania egzekucyjnego cywilnego mamy przepis, który stanowi, że nie podlegają egzekucji sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele. I jeśli uznać, że ten przepis może być interpretowany jako odnoszący się do środków unijnych, które są przyznawane przez Skarb Państwa, wówczas można by stwierdzić, że te środki nie podlegają egzekucji. Jakkolwiek nie ma tak jednoznacznej odpowiedzi bo zawsze na końcu zadecyduje nie wypowiedź jednego czy drugiego eksperta, tylko to jak dany przepis zostanie zinterpretowany w toku postępowania sądowego.

Po drugie można także wskazać przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji: "Nie podlegają egzekucji administracyjnej środki pochodzące z płatności w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich otrzymanych w formie zaliczki". Na podstawie tego przepisu można wywieźć wniosek, że inne środki, a więc przyznane nie w formie zaliczki - nie podlegają ograniczeniu egzekucyjnemu. Zatem odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego jak ocenimy środki, które są przyznane z funduszy unijnych. Wspomnieć należy także o przepisach związanych z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Środki przyznawane przez tę agencję wypłacane z funduszy unijnych oraz środków budżetu państwa przeznaczanych na współfinansowanie nie podlegają egzekucji.

Kiedy te środki pochodzące z funduszy unijnych mogą trafić do komornika? Od razu gdy są przyznane, czy dopiero gdy trafią na konto przedsiębiorcy albo rolnika?

Tomasz Krawiel:

Jeśli uznamy, że środki mogą podlegać egzekucji zatem bez względu na to czy już zostały wypłacone czy też jeszcze nie - ale już zostały przyznane rolnikowi bądź przedsiębiorcy - mogą być zajęte.

A w jaki sposób rolnik bądź przedsiębiorca może się bronić przed zajęciem komorniczym? Jakich argumentów może używać?

Tomasz Krawiel:

Proponowałbym pomyśleć o zaskarżeniu czynności komorniczych - przekazując jakby na barki sądu decyzję czy określone środki, które on otrzymał są środkami, które podlegają wyłączeniu spod egzekucji czy też nie.

Podczas dyżuru naszego eksperta zadawali Państwo pytania na ten temat....

... jak również dotyczące innych aspektów egzekucji komorniczej i funduszy unijnych ......

 
Zobacz więcej na temat: fundusze unijne Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestuj z głową - bezpieczeństwo i ryzyko inwestowania w fundusze inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 08:40
Kiedy powierzamy komuś swoje pieniądze, oczekujemy gwarancji zapewniających bezpieczeństwo naszych inwestycji
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestuj z głową - główne startegie inwestowania w fundusze

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 08:40
Jeśli zamierzamy inwestować w funduszach inwestycyjnych, musimy zdecydować czy stawiamy na ewentualne wysokie zyski i akceptujemy znaczne ryzyko, czy też wolimy mały, ale pewny zysk i minimalne ryzyko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim są ludzie, którzy zarządzają w funduszach inwestycyjnych naszymi pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 08:41
W TFI zarządzają doradcy inwestycyjni, to są osoby, które posiadają określone uprawnienia. Osoby te mają zdany egzamin państwowy.
rozwiń zwiń